Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Soud definitivně rozhodl ve sporu v paralympijském hnutí

paralympijský cyklista Jiří ježek | foto: Věra Vodičková

13 2010
- Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS) zůstává nadále členem Českého paralympijského výboru (ČPV), a má proto nárok na část státních dotací. V odvolacím řízení tak rozhodl pražský městský soud. Vleklý spor mezi dvěma organizacemi sdružujícími tělesně handicapované sportovce trvá již přes pět let.

Podle dřívějšího prohlášení předsedy Centra handicapovaných lyžařů Marka Duška například poškodil české sportovce na letošních paralympijských hrách v kanadském Vancouveru. Pře obou sdružení začala v listopadu 2004.

Předseda ČSTPS Jan Nevrkla tehdy oznámil, že organizace vystoupí z paralympijského výboru. Nelíbily se mu stanovy ČPV, jeho fungování bez valné hromady a voleb. Za nejasné považoval také jeho hospodaření a požadoval transformaci výboru.

Grémium ČPV vystoupení svazu akceptovalo a sdružení téměř 3000 tělesně postižených sportovců od té chvíle nepovažovalo za svého člena. V důsledku toho sportovci přišli o milionové státní dotace.

Nevrkla ale později tvrdil, že šlo jen o výhružku ve snaze urovnat spory uvnitř hnutí. Podle jeho slov k faktickému zrušení členství nedošlo, což potvrdil v prosinci 2005 Obvodní soud pro Prahu 6. Pražský městský soud, ke kterému se odvolal ČPV, však dospěl k jinému názoru. Rozsudek obvodního soudu zrušil s tím, že se soudy nemohou vměšovat do vnitřních záležitostí občanských sdružení.

Případ se dostal k Nejvyššímu soudu (NS) a Ústavnímu soudu (ÚS). Podle posledního rozhodnutí NS z loňského října nemohlo zaniknout členství ČSTPS v paralympijském výboru jen na základě toho, že takový záměr ohlásil jeho předseda.

Mohla o tom rozhodnout pouze valná hromada sdružení. Nejvyšší soud také na základě nálezu ÚS uvedl, že se i vztahy ve sdruženích musí za některých okolností zabývat soud. Tento verdikt byl pak pro dnešní rozhodování závazný.

Autor:


Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG | až 90 000 Kč!

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 90 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze