Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Španělský i německý tisk Mühlegga nešetří

25 2002
Praha - Období oslav Johanna Mühlegga skončilo, nyní jej média kritiují. Bývalý německý reprezentant v běhu na lyžích musel po dopingovém skandálu vrátit zlatou olympijskou medaili za závod na padesát kilometrů a je terčem kritiky. Španělský tisk tvrdí, že Mühlegg způsobil Španělsku "celosvětovou ostudu". Jeho příběh dominoval všem prvním stranám pondělních novin v jeho nové vlasti. "Za jedinou noc přišel Mühlegg nejen o jednu ze svých zlatých medailí, ale také o postavení sportovní hvězdy," napsal list ABC.

El Mundo o víkendu přinesl přílohu o fenomenálním běžci, který do sobotního maratónu na 50 kilometrů získal v Salt Lake City tituly na třicítce volně a v kombinaci. Druhý den už psal o černé ovci.

"Gejzír radosti po třetí zlaté medaili netrval dlouho," začal komentátor El Munda, "největší úspěch naší olympijské historie byl jedním šmahem kvůli čachrům s léky zničen," pokračoval.

Nejen Mühlegg pokazil závěr olympijských her, kvůli dopingu klesly v očích sportovní veřejnosti také Rusky Larisy Lazutinové a Olga Danilovová.

Předtím, než požádal v roce 1999 jednatřicetiletý Mühlegg o španělské občanství, závodil za rodné Německo a v jeho barvách byl na třech olympijských hrách. Ve svém rodišti rovněž neušel kritice. Nejprodávanější list Bild píše o jednom z největších dopingových skandálů v historii olympiád.

"Je to největší aféra od případu Bena Johnsona v Soulu v roce 1988. Mühlegg šel jako býk za třemi zlatými, bude je muset vrátit?" ptá se Bild. Také Süddeutsche Zeitung lituje, že doping tří běžců pokazil do té doby úspěšný sportovní svátek. "Pozitivní obraz her zkalily dohady o dopingu."

Německo vyhrálo co do počtu medailí hodnocení zemí na zimní olympiádě. Süddeutsche Zeitung poukázal na to, že jejich bývalý krajan tento skvělý úspěch pokazil. "Dopingový skandál zničil celou oslavu," napsal.

Naopak španělská ministryně školství, kultury a sportu Pilar del Castillová se postavila na obranu Mühlegga. Tvrdí, že pozitivní dopinkový nález a ztráta jedné ze tří zlatých medailí nemůže odvrátit pozornost od jeho předchozích úspěchů na olympiádě. Před zveřejněním testu a diskvalifikace ze závěrečného závodu na 50 km Mühlegg vyhrál třicítku volně a běžeckou kombinaci.

"Navzdory okolnostem zůstává výjimečným sportovcem," řekla Del Castillová rozhlasové stanici Radio Nacional. "Musím zdůraznit, že španělská vláda je samozřejmě proti dopinku ve sportu, ale zároveň bychom si měli pogratulovat, že jsme spravedlivě zachránili dvě zlata," dodala.

Španělský olympijský výbor (COE) už ohlásil, že Mühleggovi zastaví finanční podporu. Místopředseda COE Jose-Maria Odriozola dnes potvrdil, že dostane-li rodilý Němec dvouletý trest za dopink, přijde o pravidelné stipendium, které se měsíčně pohybuje v řádech tisíců eur.

Mühlegg však nepřijde o prémie vypsané na zisk medailí. Závodník, který měl v Salt Lake City stejně jako ruské běžkyně Larisa Lazutinová a Olga Danilovová pozitivní test na nový dopinkový prostředek darbepoetin, totiž musel vrátit zlato jen ze
závěrečného závodu na 50 kilometrů klasickou technikou. Nejcennější kovy z volné třicítky a z kombinace mu zůstaly, za ně také inkasuje slíbenou odměnu.

Autoři: ,


Další z rubriky

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Rozhodčí Le Gougneová prý je obětí komplotu


Paříž Francouzská sudí Marie-Reine Le Gougneová tvrdí, že se na olympijských hrách v Salt Lake City stala...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...Najdete na iDNES.cz