Spitz: Američané možná do Atén nepojedou

28 2004
Londýn - Legendární americký plavec Mark Spitz vyslovil obavy, že se Američané nemusí kvůli strachu z teroristických útoků objevit na olympijských hrách v Aténách. Podle držitele sedmi zlatých medailí z her v roce 1972 v Mnichově bezpečnostní rizika stále stoupají, takže radikální rozhodnutí Američanů není vyloučené.

"Ještě před šesti měsíci bych řekl, že je to nepravděpodobné. Ale každým dnem jsou reálnější rozhovory na téma, jakému nebezpečí má cenu sportovce vystavovat. Pravděpodobnost teroristického útoku v Aténách je totiž relativně vysoká," řekl Spitz v rozhovoru pro britskou BBC.

Mluvčí amerického olympijského výboru zatím jakékoliv spekulace o neúčasti amerických sportovců v Aténách odmítl. "V současné době neexistuje žádný reálný základ pro úvahy, že bychom v Aténách nestartovali," zdůraznil.

Spitz si uvědomuje, že v současné době jsou tyto úvahy zatím předčasné. "Pokud se k něčemu podobnému Američané odhodlají, stane se to na poslední chvíli. Navíc to může způsobit řetězovou reakci, kdy se stejným způsobem zachovají i další výpravy," vysvětlil fenomenální plavec.

Před 32 lety byl Spitz v Mnichově svědkem útoku palestinských teroristů, kteří se přímo v olympijské vesnici zmocnili jedenácti členů izraelské výpravy. Dva sportovci byli zastřeleni okamžitě, zbývající rukojmí pak zahynuli při nepodařeném pokusu o jejich osvobození.

Autoři: ,


Nejčtenější

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Další z rubriky

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Z boje o zimní olympijské hry v roce 2026 vypadl turecký Erzurum

Erzurum je město s půl milionem obyvatel, ležící na úpatí severoanatolského pohoří, jehož nejvyšší štíty se šplhají do výšky přes 3000 metrů.

Turecké město Erzurum bylo vyřazeno ze seznamu kandidátů na pořádání zimních olympijských her v...

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...Najdete na iDNES.cz