Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Splněný sen Kokosů na sněhu. Medaile

21 2006
Turín - Od doby, kdy Jamajčané v bobech startují na olympijských hrách, přezdívá se jim Kokosy na sněhu. Ovšem Lascelles Brown už si posměch nezaslouží. Vždyť má olympijské stříbro. Pravda, nikoli pod vlajkou Jamajky, ale jako Kanaďan. "Děkuji Kanadě za to, že mě přijala. Děkuji svým jamajským přátelům, kteří vždy stáli za mnou," prohlásil jedenatřicetiletý brzdař.

Jamajský bob, za nějž Brown jezdil ještě před dvěma lety, se rozpadl. Chybí i v Turíně. Brown se mezitím přestěhoval do Kanady. Oženil se tu a stal se z něj skvělý brzdař.

"Když začínal, vypadal hrozně komicky. Ale tušili jsme, že má přirozený talent. Pokud vím, tak nikdy nechodil do školy, ale je to bystrý chlapec," říkal jamajský spolujezdec Dudley Stokes.

To kanadský pilot Pierre Lueders si s Brownem troufal na zlato. "Bez něj bych neměl šanci. Teď můžeme dokázat cokoli," věřil.

Nemuselo to tak být, ještě několik týdnů před hrami nebylo jisté, zda na ně Brown bude smět. Kanadské občanství dostal teprve v lednu.

Pomohla náhoda. Luedersova matka potkala v květinářství členku kanadské vlády a líčila jí, jak se syn chystá na olympiádu, ale netuší, zda bude moci startovat. "Tak ať mi zavolá domů," prohlásila Anne McLellanová.

"Zkoušel jsem to a zkoušel a nakonec jsem ji dohnal. Nic mi nezaručila, ale slíbila, že se na to podívá. A splnila to," líčil Lueders.

A tak s Brownem dosáhl na stříbro. Třeba to nebude jediná medaile.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze