Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Spor v paralympijském hnutí je snad zažehnán, Čechům se otvírá Londýn

Česká výprava na slavnostním zahájení paralympiády ve Vancouveru | foto: ČPV: Martin Malý

17 2012
Po osmi letech se snad podařilo ukončit spor v českém paralympijském hnutí, který vážně ohrožoval účast českých postižených sportovců na paralympiádě. Reprezentační výběr by tak v Londýně neměl chybět.

Handicapovaní sportovci v tomto týdnu podepsali společnou dohodu, díky níž by se Český paralympijský výbor (ČPV) měl opět stát pravoplatným členem Mezinárodního paralympijského výboru (IPC).

Memorandum o porozumění podepsali zástupci ČPV, Českého svazu tělesně postižených sportovců (ČSTPS) a České asociace tělesně handicapovaných sportovců (ČATHS).

Tyto organizace byly znesvářené od roku 2004, kdy tehdejší předseda ČSTPS Jan Nevrkla pohrozil kvůli nesouhlasu s postupy ČPV vystoupením z organizace, což vedení ČPV přijalo a vytvořilo konkurenční ČATHS. Případ se dostal až k Nejvyššímu soudu.

Nynější dohodou organizace plní podmínku předsedy IPC Xaviera Gonzaleze z letošního ledna. ČPV by se měl znovu stát plnohodnotným členem Mezinárodního paralympijského výboru, což není od loňského října. Hrozilo, že by se čeští reprezentanti nemohli zúčastnit paralympijských her v Londýně.

Na smlouvě jsou podpisy výkonné předsedkyně ČPV Alena Erlebachové, předsedy ČPV Vojtěcha Volejníka, předsedy ČATHS Jaroslava Křečka a předsedkyně ČSTPS Radky Kučírkové.

Podle požadavků IPC ještě musí být do 31. března provedena revize stanov tak, aby zaručovaly všem sportovním svazům sdruženým v ČPV rovné podmínky. Pak bude podle Gonzaleze okamžitě obnoveno členství.

Nejpozději do konce roku chtějí sportovní svazy sdružené v ČPV společně vytvořit a přijmout nové stanovy vycházející z připravované nové struktury výboru. Vytvoří i novou jednotnou organizaci sdružující tělesné postižené sportovce místo ČSTPS a ČATHS.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze