Sportovce čekají v Turíně i palandy

2 2005
Praha - Příprava zimní olympiády dosáhla magické mety. Zbývá posledních sto dnů, pak vzplane oheň nad Turínem. Jenže plánovaná slavnost s hudbou a tancem se dnes nekoná, italský organizační výbor ji odvolal. Koncert není z čeho zaplatit, v rozpočtu her zeje díra. Uskuteční se pouze pracovní seminář.

A muzikanty nahradí vrtačky či buldozery. Stavaři mají co dohánět, místo hotových sportovišť stojí torza. "Ještě že jsem to viděl na vlastní oči. Aspoň mohu hráče psychicky připravit, že vše nebude stoprocentní," říká po inspekční cestě Alois Hadamczik, kouč hokejistů.

Rovněž jejich hala je ve stadiu hrubé stavby. Přípravy české olympijské výpravy naopak pokračují na vlně optimismu. "Věřím v šest medailí. Proč by se to nemělo povést?" povídá František Dvořák, šéf mise.

Minulá zima snů mu nahrála, v olympijských disciplínách vybojovali Češi na světových šampionátech osm cenných kovů. Zlatem se ověnčili hokejisté, lyžařka Neumannová i biatlonista Dostál.

Do Turína možná odletí nejpočetnější výprava v historii zimních her. Dosavadním rekordem bylo 78 sportovců v Salt Lake City 2002. Nyní jich splnilo kvalifikační kritéria 67, další o nominaci stále usilují.

"Můžeme se dostat i přes osmdesát sportovců," počítá Jan Hrdina, mezinárodní sekretář Českého olympijského výboru.

Konečný seznam schválí plénum ČOV až 15. ledna. Z jednotlivých sportů je bez šancí pouze curling, žádná místa zatím nemají ani sáňkaři a skeletonisté. Nejpočetnější budou hokejisté (23), lyžaři běžci (zřejmě 11) a sjezdaři (10).

Ale kde budou spát? Zatímco olympijská vesnice pro ledové sporty nabízí v Turíně volných lůžek nadbytek, lyžařská vesnice v Sestriere hlásí předimenzovaný stav.

"Organizátoři nám vnucují třetí postele na malé pokoje. A tam, kde se nevejdou, chtějí namontovat palandy. To odmítáme," říká Dvořák.

Přetahovanou o lůžka znají funkcionáři z minulosti, na letních hrách v Sydney bydlel tým i v mobilních buňkách. "Přesto nepamatujeme, aby nás takhle omezovali," tvrdí Hrdina.

Lyžařky Neumannová a Záhrobská zůstávají klidné, zajistily si individuální ubytování mimo vesnici.

Oslnivými barvami Češi na hrách zářit nebudou. "Vybrali jsme pro výpravu spíše decentnější oblečení, bez větších výstřelků," oznamuje Hrdina.

Pravý opak zvolili Němci, oblečou se do veselé oranžové a do hráškově zelené, aby ctili módní trendy zimy 2006.

"Olympiáda je daleko i blízko zároveň," přemýšlí 100 dnů před zahájením biatlonový mistr světa Roman Dostál. Už teď však tuší, že ostatní sporty si neužije.  "Doprava bude průšvih. Jsou to Italové."

Průšvihů se podle všech indicií urodí v únoru mnohem víc. "Při plánování her organizátoři totálně selhali," říká Hrdina. "Ale z něčeho se nakonec vylžou a něco jim náhodou vyjde. Jako Atéňanům."

Autor:

Nejčtenější

Jágr bude tváří hokejového turnaje ZOH 2022 v Pekingu, prozradil Tvrdík

Jaromír Jágr během tréninku s dětmi na třineckém ledě

Jaromír Jágr bude tváří hokejového turnaje zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022. Bude...

Další z rubriky

Porod prospěl nejen Neumannové


Praha Pomohlo Kateřině Neumannové mateřství ke zlaté éře? Určitě, ujišťují lidé z její blízkosti. Ovšem...

Neumannová: Líp to dopadnout nemohlo

Kateřina Neumannová, dcera Lucie

V očích měla únavu. Přátelé hodovali na její počest v pizzerii, ale ona jen vodou zapila...

Na 80 procent skončím, oznámil Frühauf

Kateřina Neumannová, Stanislav Frühauf

Zadov Ukončí běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová spolupráci se svým celoživotním koučem? Stanislav...

Najdete na iDNES.cz