Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovce nesmí chránit zahraniční agenti

21 2004
Atény - O bezpečnost sportovců v Řecku se během olympijských her nesmí starat žádná zahraniční ozbrojená ochranka. Tu mají dovolenou pouze čelní představitelé států. Rozhodla o tom tamní vláda. "Předsedové vlád, prezidenti či králové mají úplně jiný režim než sportovci," uvedl řecký ministr veřejného pořádku Jorgos Vulgarakis.

"U státních představitelů je to záležitost zvláštního protokolu a bilaterálních smluv, podepsaných před mnoha lety," uvedl Vulgarakis.

Reagoval tak na článek v deníku New York Times, jehož autoři tvrdili, že s americkými, izraelskými a zřejmě i britskými sportovci pojedou do Atén jejich vlastní ozbrojené složky.

Vulgarakis však informaci, že žádosti těchto zemí řecká vláda vyhověla, rozhodně dementoval. "Odpovědnost za návštěvníky ze zahraničí a aktéry olympiády máme pouze my. Udělali jsme vše, co je v lidských silách, aby se hry konaly v bezpečné a mírové atmosféře," dodal ministr.

Agentura AP přitom poznamenává, že se začátkem července dozvěděla od svého policejního zdroje v Aténách o plánu Spojených států vyslat ozbrojené agenty na ostrov Krétu, kde rozbije část americké výpravy svůj předolympijský tábor.

V době olympiády by se prý mělo v Aténách pohybovat skoro 200 členů diplomatické ochranky a ozbrojených agentů FBI. Pod hlavičkou NATO budou navíc v zemi speciální americké protiteroristické jednotky.

Řečtí představitelé se však brání udělit oficiální povolení zahraničním agentům k ochraně sportovců. Mají strach z toho, že by to podrývalo autoritu jejich vlastních bezpečnostních složek. Navíc je tu riziko, že by například američtí strážci mohli přehnaně reagovat na případné pouliční nepokoje nebo protestní demonstrace.

Aténské hry, které začínají v pátek 13. srpna, budou první letní olympiádou od teroristických útoku v USA 11. září 2001. Řecká vláda už vynaložila na bezpečnostní opatření přes miliardu eur, což je čtyřikrát víc než před čtyřmi lety v Sydney.

Autor:


Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...Najdete na iDNES.cz