Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovci se chystají na paralympiádu

14 2004
Atény - Čeští handicapovaní sportovci se už v Aténách naplno připravují na páteční zahájení paralympijských her a své soutěže. Nejnapínavější náboj měl pondělní trénink spasticky postižených atletů, na němž se rozhodovalo o nominaci do štafety na 4x100 metrů.

K třem jistým jménům - Roman Kolek, Miroslav Janeček, Dušan Grézl - nakonec jako čtvrtý přibyl Aleš Švehlík.

Trenér Václav Janouch podrobil závěrečnému testu Švehlíka a Petra Vrátila. "Kdybych nominoval na jaře, rozhodl bych se pro Aleše Švehlíka. Ale protože se Petr zlepšil, bylo třeba je srovnat a říct, který z nich nastoupí. Test ukázal, že i když už Petr neztrácí vteřinu jako na jaře, je přece jen pomalejší," řekl Janouch.

Vrátil, stříbrný medailista v hodu oštěpem z mistrovství světa 2002, tak na paralympiádě zůstane pouze u vrhačských disciplín.

Spokojeni jsou zatím trenéři atletů-vozíčkářů, kteří k přípravě využívají komplex Dekelia. I trenérka Iva Machová si
podmínky pochvalovala. "Horší věc je pouze skutečnost, že nám mění časy startů skoro u všech sportovců, takže se obáváme, aby to pak nebylo stejné během závodů. Musíme si to ohlídat," řekla.

Plavci se do vln v Aquatic Centru ponořili hned odpoledne po příletu a od té doby trénují dvoufázově. "Zatím se ukazuje, že jsou připraveni dobře. Všichni se hrozně těší, jsou nabuzení na závody, takže už aby bylo devatenáctého a my jsme začali," řekla reprezentační trenérka Andrea Věnseková.

Oranžově vyznačené pruhy pro paralympijské účastníky zatím na silnicích příliš nefungují, ale po zahájení her má prý být všechno v pořádku. Pověstná aténská doprava tak někoho příjemně překvapila, jiné právě naopak.

"Řidič vůbec nebloudil, to bylo skvělé. Třeba v Atlantě to bylo hrozné. Někteří řidiči nebyli místní a udělali nám z cesty na stadion takovou okružní jízdu městem. Zavezli nás i do černošských slumů," zavzpomínal stříbrný medailista v hodu diskem ze Sydney Roman Kolek.

Negativní zkušenost si naopak odnesli plavci. "Ráno jsme docela dlouho čekali v prázdném autobuse na řidiče. Jela s námi ale zrovna šéfka plavání v Mezinárodním paralympijském výboru Anne Greenová, která se rozčílila, ptala se nás, kdy jsme přišli, a jestli kvůli tomu zdržení přijedeme pozdě do bazénu. Pak telefonovala na dispečink, že to takhle není možné," řekl člen bronzové štafety z ME 2001 Tomáš Scharf.

Odpoledne si už aténští řidiči napravili u plavců reputaci, protože dovezli výpravu na trénink bez sebemenšího zdržení.

Autor:


Další z rubriky

Biatlonisté se zlobí, ubyla jim účastnická místa pro ZOH v Pekingu

Štafetový závod biatlonistek na 4x6 kilometrů v olympijském středisku Alpensia....

Zvýšení počtu disciplín na zimních olympijských hrách v Pekingu v roce 2022 se dotklo i biatlonu....

Na ZOH v Pekingu přibudou nové disciplíny, vzroste počet žen

Sara Takanašiová při závodě Světového poháru v Pchjongčchangu.

Smíšená soutěž ve skocích na lyžích či jednomístný bob žen. Mezinárodní olympijský výbor (MOV)...

Bobistkám přidali na olympiádě druhou soutěž, ty ale chtěly čtyřboby

Ruské bobistky Naděžda Sergejevová a Anastasia Kočeržovová při olympijské jízdě...

Přední světové bobistky překvapilo středeční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který do...Najdete na iDNES.cz