Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sportovci si do roku 2004 přejí zdraví

31 2003
Praha - Hlavně zdraví si přejí do nového roku 2004, který je ve znamení olympiády, české sportovní celebrity. Příští rok bude sportovně bohatý: hokejisté se představí na světovém šampionátu na domácím ledě, fotbalisty čeká mistrovství Evropy v Portugalsku a největším vrcholem budou olympijské hry v Aténách v srpnu.

"Stejně jako mé rodině a sobě přeji také všem lidem do nového roku hlavně pevné zdraví," podělil se o své priority Pavel Nedvěd, kapitán fotbalové reprezentace a nejlepší český sportovec letošního roku. "Také bych si přál, aby na světě nebyly hlad a války. Takové věci do 21. století nepatří," dodal.

Stejně jako vánoční svátky i Nový rok prožije s rodinou v Turíně, neboť hned první týden v lednu se italská nejvyšší soutěž znovu rozběhne naplno.

S rodinou a maminkou do Beskyd odjede nejlepší tuzemský atlet vícebojař Roman Šebrle. "Budu se Štěpánem sáňkovat," plánoval si zábavu se synkem vicemistr světa z letošního šampionátu v Paříži.

Nijak výjimečně se nechystá strávit Silvestra dvojnásobná mistryně světa, kajakářka Štěpánka Hilgertová. "Když se nic nenaskytne, dohodneme se s atlety na stadionu," mávla rukou.

Ani rychlostní kanoista Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty, na Silvestra žádnou velkou akci neplánuje. "Na Nový rok mám trénink. Už to není jako zamlada," připomněl blížící se 30. narozeniny, které oslaví v květnu příštího roku.

Přelom roku tráví tradičně na světovém šampionátu hokejoví junioři. Oslavy však ustupují důležitosti čtvrtfinálových klání, která otevírají cestu k medailím a rozhodují o úspěchu či naopak zklamání.

"Nic oficiálního neplánujeme. Ještě ve středu odpoledne hrajeme s Kanadou, takže se na hotel dostaneme až večer. Dáme si jen trochu slavnostnější večeři, mezi desátou a jedenáctou se

sejdeme a přiťukneme si šampaňským," popsal plány hokejové dvacítky na mistrovství světa ve Finsku manažer výpravy Petr Husička.

Je pravděpodobné, že hráči se jako obvykle sejdou na pokojích, večerku trochu protáhnou a budíček bude posunut na pozdější hodinu. Na Nový rok je totiž na šampionátu volný den a trénink české hokejisty čeká až odpoledne.

Až v dalekém Japonsku stráví Silvestr první a zatím jediný český borec v profesionální stáji sumó Pavel Bojar. "Přivítání nového roku je v Japonsku podobné jako u nás, jen s alkoholem je to trochu obtížnější. Může se pít až od dvaceti let, ale sehnat se samozřejmě dá," usmál se.

Na tradiční návštěvu starobylého chrámu se ovšem český zápasník nechystá. "Už jsem to jednou absolvoval a stačilo mi to. Spousta lidí, hrozná zima. Nemusím mít všechno," otřásl se naoko.

Pracovně vstoupí jako vždy do nového roku skokani na lyžích, kteří mají 31. prosince kvalifikaci a 1. ledna závod Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu. Nic zásadního neplánoval ani olympijský vítěz v akrobatických skocích Aleš Valenta. "Budu v pohodě a v úzkém kruhu přátel a s rodinou," připomněl, že manželka Elen porodila v létě syna Denise.

Bez předsevzetí vstoupí do olympijského roku česká medailová naděje Lenka Šmídová. Jachtařka si ťukne s kamarády v Praze. "Aspoň to budu mít blíž na letiště a trochu se vyspím," upozornila, že ve 12:40 bude sedět v letadle a poletí trénovat na Floridu.

Také střelkyně Kateřina Kůrková chce být v olympijském roce hlavně zdravá. "Půjdu do roku 2004 stejně jako do každého jiného, budu si přát hlavně, aby mi vydrželo zdraví. A taky budu potřebovat štěstí, protože na olympiádě to bude hodně právě o něm. Navíc tam na člověka působí hodně vlivů, na které není zvyklý. Je to úplně jiný závod," řekla.

Cestovní program mají tradičně před sebou i tenisté. Jednička Jiří Novák odletěl krátce po Štědrém dnu do australského Perthu, kde v sobotu začne populární Hopmanův pohár, turnaj smíšených dvojic, který bude hrát společně s Barborou Strýcovou. Bohdan Ulihrach bude celý den v letadle a v devět večer přistane v katarském Dauhá.

Biatlonová mistryně světa Kateřina Holubcová bude doma s manželem Tomášem, rovněž biatlonovým reprezentantem, rodiči a asi s bratrem. "S mamkou budeme popíjet a chlapi budou bouchat rachejtle, od osmi večer do půlnoci," prozradila biatlonistka.

V očekávaní pátečního startu Rallye Dakar symbolicky oslaví příchod nového roku čeští účastníci legendární pouštní soutěže. Letošní start se uskuteční ve francouzském městě Clermont-Ferrand. "Pouze se sejdeme, popřejeme si, připijeme a půjdeme spát. Žádná velká oslava nebude, neboť každá hodina spánku se nám při závodě hodí," podotkl Tomáš Tomeček, jeden z trojice českých pilotů závodních kamionů.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze