Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovci si užijí zákazů a kontrol

29 2001
Salt Lake City, Praha - Bezpečnostní kontroly a nekompromisní příkazy v průběhu olympiády v Salt Lake City omezí každého sportovce. A někdy to bude o nervy. Speciální nože, na nichž se klouzají rychlobruslaři, jsou křehké skoro jako vánoční ozdoby. Závodníci je hýčkají, neradi je dávají z ruky. Cestou na olympijské hry je však musí svěřit do zavazadlového prostoru. Jakékoliv ostré předměty jsou totiž na palubě letadel zapovězeny. Mohly by být použity k ohrožení posádky, což se přihodilo při zářijových útocích na washingtonský Pentagon a mrakodrapy v New Yorku.

Americký rychlobruslařský rekordman Casey Fritz Randolf už v říjnu soptil, když se chystal na soustředění: "Vždyť mi nože při vykládání na letišti rozbijí!" Prostřednictvím funkcionářů žádal Federální leteckou společnost Spojených států o výjimku, ale neuspěl. Předpisy jsou neúprosné. Takže svůj poklad zabalil do ručníků, speciálního plastového pouzdra a modlil se.

Zvláštní režim se na zimní olympiádě vždy týká pušek, jež používají biatlonisté. Obyčejně je dostávají pouze na trénink a závod, jinak jsou zamčeny v komoře. Není možné cvičit na pokoji správnou palebnou polohu.

Do zranitelné sportovní psychiky narazí v únoru kromě nervozity z klíčových závodů také opakované prohlídky a zdržení. Mnohé reprezentanty začínají trápit tísnivé pocity. Například podstatná část krasobruslařů nejspíš přiletí do Salt Lake City až na poslední chvíli.

"Minulý týden na Ruské brusli v Petrohradu se hodně mluvilo o bezpečnosti," řekl Ivan Rezek, trenér sportovní dvojice Beránková, Dlabola. "Jde o to, vyhnout se strachu a stresu." Rezek své svěřence patrně vezme dva týdny před začátkem soutěže do italských hor a pak se co nejrychleji přesunou do Salt Lake City.

"Bude to těžký úkol, zbavit krasobruslaře strachu," míní trenér. "Oni jsou jiní než ostatní sportovci, takové křehké panenky. Bydlí v lepších hotelích, jsou zvyklí na luxus."

NA CO MUSÍ BÝT PŘIPRAVENI V SALT LAKE CITY

- rychlobruslaři: nože nesmějí mít v příručním zavazadle na palubě letadla (platí rovněž pro bobisty, sáňkaře a skeletonisty)
- biatlonisté: své střelné zbraně uvidí pouze na závodišti, budou jim vydány jen na akreditační průkaz
- všichni sportovci a trenéři: kontroly, prohlídky, šacování několikrát denně zákaz focení a filmování při defilé na slavnostním zahájení průtahy při přesunech z hotelů a pokojů ve vesnici na sportoviště
- diváci, fanoušci: není dovoleno nosit si na sportoviště zavazadla, jídlo ani pití

Utah Olympic Oval - rychlobruslení

Autoři:


Další z rubriky

Mühlegg žádá zpět zlatou medaili


Lausanne Španělský běžec na lyžích Johann Mühlegg žádá u Mezinárodní sportovní arbitráže vrácení zlaté...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...

Mühlegg: Když řeknu vše, vyvolám chaos


Sevilla Tři sportovci přistižení při dopingu během Zimních olympijských her v Salt Lake City se snaží...Najdete na iDNES.cz