Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozjedeme zimní osvětu, slibují v Soči sportovní pionýří z Toga

Výprava sportovců Toga při slavnostním zahájení her v Soči. | foto: Profimedia.cz

11 2014
Soči (Od našeho zpravodaje) - Jako šiřitelé zvláštní víry se vrátí do tropické Afriky, do své vlasti, jejíž část se dotýká břehů Atlantiku. Šířit budou pravidla sportů, ke kterým potřebujete věc v Togu skutečně těžko dohledatelnou – sníh.

"Je to pořádná výzva. Lidé často ani nevědí, co je zimní olympiáda," řekl Kelani Bayor, viceprezident tožského olympijského výboru. "Až přijedeme zpátky, budu jim vysvětlovat, co jsou různé disciplíny. Co je slalom, co je sjezd. Řeknu jim, ať se co nejvíc dívají na televizi a na naše sportovce."

Togo má totiž poprvé v dějinách zimní olympioniky. Tedy olympioničky – dvě lyžařky. Běžkařka Mathilde Amivi Petitjeanová v průběhu her oslaví dvacetiny, rodačka z metropole Lomé dříve reprezentovala Francii: "Nikdy bych nevěřila, že se na olympiádu podívám v tožských barvách."

Druhou je sjezdařka Alessia Afi Dipolová, v létě jí bude 19 let. Má občanství Toga, ale narodila se v italském Pieve di Cadore. Se závodnicemi nebylo možno mluvit, i tak však patřila prezentace africké výpravy jistě k nejkurióznějším zážitkům her. Šest mužů mělo i v tiskovém středisku zimní bundy a dorazilo s padesátiminutovým zpožděním: "Promiňte, my jsme na olympiádě poprvé!"

Bayor, mluvčí výpravy, pak halasnou francouzštinou simultánně tlumočenou do angličtiny vysvětloval, co pro Togo zimní premiéra znamená. Nejčastěji bouřlivě gestikuloval při dotazech, nakolik jsou dívky s italskými a francouzskými kořeny reprezentantkami země.

"Nežijí v Togu, ale mají naše občanství. Mají podporu vlády, nás všech, bez ní by tu nezávodily," řekl a směle vyhlásil: "Nejsme tu jen tak, chceme závodit a skončit co nejlépe. Chceme vybojovat medaili. Ohromit svět!" Cynik by ihned namítl, že jeho naděje při závodech zmizí rychleji než sněhová vločka v Togu, ale na druhou stranu je krásné snít.

Soudě dle slov zástupce tožských olympioniků si jejich krajané užívají chvíle pýchy. "Zasloužíme si gratulaci, že jsme jako africká země našli kuráž pro účast na zimních hrách," prohlásil Bayor.

Vlajku při slavnostním zahájení her nesla Petitjeanová – velký moment pro všechny. "Každý nás viděl," zapýřil se Bayor. "Všichni jsme pak měli dvě stě až tři sta hovorů, létaly k nám esemesky, zprávy ze sociálních sítí, ohromné nadšení od lidí z Toga i našich krajanů z diaspory po celém světě."

Byla to živelná tisková konference. Plná velkých prohlášení, jež mohou v reálu okamžitě vyšumět, ale také nadějí. Togo věří v zimní pobláznění svých občanů.
Pane Bayore, zavolal i Emmanuel Adebayor? zazní dotaz na fotbalovou hvězdu, jež je v zemi daleko populárnější než prezident.

A Bayor s nadšením afrických olympijských pionýrů vypálí: "On je největší ambasador Toga na světě. Nezavolal, ale zavolá, určitě ano. Nebo víte co? Zavolám mu já. Hned jak vyjdu ze dveří."Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Brečela jsem. Skoro po každém dojezdu, líčí Veronika Moravcová

ŠŤASTNÝ PÁR. Veronika Moravcová byla nepřehlédnutelná. Nejen kvůli svému...

VIDEO Nejhorší na biatlonu jsou nervy na střelnici. Hrozné pro závodníka, ale dost možná ještě horší pro...

Olympionici ulovili i Tipsport, získají od něj 100 milionů na mládež

Na pohřeb Karla Guta dorazil šéf ČOV Jiří Kejval

Český olympijský výbor získal sto milionů korun ročně na podporu mládežnického a neprofesionálního...

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympiádu v roce 2022

Historické lvovské náměstí Rynok

Ukrajinský Lvov se vzdal kandidatury na zimní olympijské hry v roce 2022. Ale o svůj sen nepřišel...Najdete na iDNES.cz