Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slaví i Vietnam. Poprvé v historii olympiád ho pozlatil střelec Hoang

Sportovní střelec Hoang Xuan Vinh vybojoval pro Vietnam zlato. | foto: AP

6 2016
Sportovní střelec Hoang Xuan Vinh získal první zlato pro Vietnam v olympijské historii. V Riu de Janeiro vyhrál soutěž ve vzduchové pistoli. Premiérová medaile z Brazílie těsně unikla Slovensku, Juraj Tužinský byl čtvrtý.

Jedenačtyřicetiletý Hoang vyhrál ve finále dramatický souboj s brazilskou nadějí na první cenný kov, kterou byl Felipe Almeida Wu.

Ten dlouho vedoucího vietnamského střelce před poslední položkou k velké radosti bouřícího publika předstihl, ale Hoang se nenechal rozhodit a závěrečnou ranou 10,7 se vrátil o čtyři desetiny bodu s celkovým součtem 202,5 na první místo.

Postaral se tak o první olympijské zlato pro Vietnam, jehož sportovci dosud pod pěti kruhy vybojovali jen dvě stříbra. Zároveň si vynahradil zklamání z Londýna, kde mu před čtyřmi lety o jedno místo unikl ve vzduchové pistoli postup do osmičlenného finále a v libovolné pistoli byl o jednu desetinu čtvrtý.

Bronz získal Číňan Pchang Wej, jenž odsoudil o dvě desetiny bodu na nepopulární „bramborovou“ pozici Slováka Tužinského. Páté místo obsadil trojnásobný olympijský šampion a obhájce zlata Čin Čong-o z Koreje.

Sportovní střelba mužů - vzduchová pistole

1. Hoang Xuan Vinh (Viet.) 202,5 b., 2. Wu (Braz.) 202,1, 3. Pchang Wej (Čína), 4. Tužinský (SR), 5. Čin Čong-o (Korea), 6. Giordano (It.), 7. Gončarov (Rus.), 8. Rai (Indie).

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze