Sportovní střelci chtějí medaili, první adeptkou je Emmons

Kateřina Emmons | foto: MF DNES

7 2008
Před čtyřmi lety byla Kateřina Emmons úplně první sportovkyní, která v Aténách dostala olympijskou medaili, v sobotu v Pekingu by obhájkyně bronzu chtěla zažít něco jen nepatrně jiného. Její výstavní disciplína, vzduchová puška na 10 metrů, je totiž opět zahajovací finálovou soutěží her.

Sportovní střelci tradičně bývají pýchou českých olympijských výprav a očekává se, že minimálně jednu medaili domů opět přivezou. "Bez medaile se vracet nechceme," řekl šéftrenér reprezentace Vladislav Šaňák.

Největší šanci má právě Emmons, jež by ale tentokrát ráda přenechala udělení vůbec prvního cenného kovu na olympiádě někomu jinému a na ten svůj si ráda několik chvilek počkala.

Medaile se totiž udělují od třetího místa. "Kdo by nechtěl," uvedla Emmons při posledních rozhovorech ve středu. Od té doby se uzavřela do vlastního světa, komunikuje pouze se svým trenérem a otcem Petrem Kůrkou a mužem Mattem, s nímž v olympijské vesnici bydlí. "Chci být v pohodě," vysvětlila.

Právě psychika bude hrát v jejím případě velkou roli. Pomoci jí chce také manžel, který do Pekingu přiletěl z USA ve středu a ubytoval se v olympijské vesnici v Českém domě.

Americký olympionik se dokonce rozhodl nezúčastnit pátečního slavnostního zahájení, aby svou životní družku podpořil v posledních hodinách před závodem. "Už jsem byl na zahájení v Aténách a bylo to skvělé. Ale teď bych pořád myslel na Katku. Ona je teď důležitější," řekl Emmons jako správný gentleman.

V Pekingu se často přetřásá jeho zkrat v Aténách, kde byl jednu ránu od zlata ve střelbě z malorážky, ale nepochopitelně zamířil do vedlejšího soupeřova terče. A právě Kůrková se s ním tehdy poprvé dala do řeči a pomáhala mu zapomenout. "Ta rána přišla proto, abych se seznámil s Katkou," vyprávěl dnes. Rok po Aténách spolu začali chodit a loni se vzali. Jeden druhému teď poskytují psychickou podporu.

"Psychika je důležitá pro každého sportovce, nejen střelce," uvedla Lenka Marušková, obhájkyně stříbrné medaile ve sportovní pistoli.

O cenné kovy se ale může až do neděle 17. srpna poprat kdokoliv, třeba olympijský vítěz ze Soulu Miroslav Varga, v osmačtyřiceti letech nejstarší muž v české výpravě. Nebo bronzový medailista ze Sydney, pistolář Martin Tenk, který je už na své páté olympiádě. "Nebo úplně někdo jiný, třeba někdo mladý," upozornil Šaňák.

Emmons v dubnu v Pekingu vyhrála Světový pohár při olympijské generálce, největšími soupeřkami jí budou obhájkyně zlata z Atén Číňanka Tu Li či její krajanka Jing-chuej Čao. Silné budou také Jelena Kuzněcovová z Uzbekistánu, Kazaška Olga Dovgunová, Ruska Ljubov Galkinová či velká německá soupeřka Sonja Pfeilschifterová.

"Když jsem přijela do Pekingu, tak mi to moc nešlo, ale v poslední dnech se to zlepšilo. Ale je tam hodně holek, které budou chtít medaili," odmítla se pasovat do role favoritky Emmons.

Autoři: ,


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další česká medaile na olympiádě mládeže, oštěpař Florian má bronz

JEDINÝ POKUS. Oštěpařka Barbora Špotáková se na MS v Tegu připravuje na svůj

Třináctou medaili získala česká výprava na olympijských hrách mládeže, oštěpař Martin Florian...Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...

Další z rubriky

Oštěpařka Špotáková bude do oblíbené restaurace chodit rok zdarma

Barbora Špotáková před restaurací U Pinkasů

Po období nicnedělání a mediálního kolotoče okolo své osoby se Barbora Špotáková vrátila do...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...

Výškař Bába ukončil kvůli bolavé patě sezonu

Jaroslav Bába

Výškař Jaroslav Bába se kvůli přetrvávajícím problémům s patou rozhodl předčasně ukončit letošní...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz