Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Sportujte, učte se a buďte cool. Innsbruck žije olympiádou teenagerů

Nebudeme konzervativní... Tato slova vyřkl prezident Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. Snowboarding má u mladých zelenou. | foto: Reuters

17 2012
Innsbruck (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vezměte světové skautské jamboree a olympijské hry pro dospělé, smíchejte je dohromady, protřepejte a dostanete... olympijské hry mládeže. Rakouský Innsbruck hostí až do neděle jejich zimní premiéru. Šestnáctiletá sjezdařka Christina Agerová drží na stadionu Bergisel za cíp vlajku s pěti kruhy a 20 tisíc párů očí na ni hledí. Jí připadla čest přednést při zahájení her slib sportovců.

Už je v polovině, ale najednou se zarazí. Jak že je to dál? Kousne se do rtů, pak se omluvně usměje. A najednou hlasitě do mikrofonu pronese: "Scheisse." Stadion se rozchechtá. Jadrné německé slovo pro tu chvíli pohorší málokoho. Christina odkudsi vyloví zmuchlaný tahák a zbytek slibu z něj přerecituje.

Mezi teenagery je rázem hrdinkou, mnohem větší než následujícího dne, kdy získá v Super G bronz. "To scheisse bylo na zahájení nejlepší," směje se cestou ze stadionu i český krasobruslař Alexandr Sinicyn. Vítejte na poněkud jiné olympiádě. Té mládežnické.

A budete se vzdělávat...

Jacques Rogge, 68letý šéf MOV, teenagery ujišťuje: "Tyhle hry vznikly pro vás." Tomu má odpovídat i aranžmá. Zahájením provázejí chlapec Bass-T a dívka Olympia, kteří si na pódiu (i na obří světelné tabuli) píší na Facebooku. V jejich podání je příběh těchto her samé Cool, Great, Wow a Whats up.

Dotekem minulosti jsou naopak hrdinové dospěláckých her, které Innsbruck hostil už v letech 1964 a 1976. Egon Zimmermann a Franz Klammer, tehdy zlatí ve sjezdu, asistují při zapálení olympijského ohně. Jenže pro přihlížející mládež jsou to herci z černobílého filmu pro pamětníky.

Jacques Rogge zahajuje olympiádu mládeže v Innsbrucku.

Jacques Rogge zahajuje olympiádu mládeže v Innsbrucku.

"Oni závodili v pravěku. Mými idoly jsou Hirscher a Ligety," říká mladý sjezdař Mario Schwarz. Ani Welcome party v Kongresovém paláci, pořádaná pro aktéry her, není ohromujícím úspěchem. Polovina teenagerů se do půlhodiny po anglicku vypaří. Američané si pak uspořádají vlastní party v místním "mekáči". Ta oficiální nebyla dost "in". Zvlášť když jim moderátoři třikrát sdělili, že v Innsbrucku se musí zúčastnit i kulturně-vzdělávacího programu.

"Ten je povinný," připomíná české výpravě Petr Hrubec, generální sekretář ČOV. Ale zkuste říct partičce náctiletých, že je něco povinné. Můžete dodávat, že bubnování je skvěleji relax, že při kurzu vaření je prča a za test olympijských znalostí jsou cool sluchátka, stejně to slůvko "povinné" vykouzlí na tvářích výraz vzdoru. "My bychom tam i chodili. Ale jak to máme stíhat, když každý den hrajeme zápas?" povídají čeští curleři.

Jídelna je vyhledávána vděčněji. Nevadí, že oproti dospělým hrám je menu skromné. Ryba nebo obalované žampiony k večeři? Vyberte si. Opatření u vchodu do olympijské vesnice zato mládež proškolí, co ji čeká na opravdové olympiádě. Bezpečnostní rámy a detektory, kam se podíváš. Jako by na každém rohu v metropoli Tyrolska hrozil útok teroristických komand. "Tou kontrolou strávíme vždycky minimálně 10 minut," vypráví běžkyně na lyžích Petra Hynčicová.

Treťjak versus Kapanen

Soutěžím krasobruslařů přihlíží Kim Ju-na, za sjezdaři zítra přijede Lindsey Vonnová a kdo ví, snad dorazí i Sidney Crosby. Kdyby slib nedodržel, nabízíme jiná hvězdná hokejová jména. V brance Treťjak, proti němu najíždí Kapanen. Že tu cosi nehraje? Jistě Vladislav Treťjak a Sami Kapanen se na olympiádách minuli. Ovšem aby proti sobě stanuli Maxim Treťjak, vnuk prvně jmenovaného, a Kasperi Kapanen, syn toho druhého, to v Innsbrucku možné je.

Fotogalerie

Nebo se seznamte se Estelle Alphandovou, zlatou ze Super G dívek. Dokázala tu, oč její otec, šampion Světového poháru Luc Alphand, usiloval marně. Vyhrála olympiádu... Rovněž Tomáš Portyk junior naplňuje sny svého otce (a zároveň kouče), jenž lavíroval mezi československým A a B týmem skokanů. Potomek triumfuje v Innsbrucku v klání sdruženářů! Mladý krasobruslař Sinicyn má pro změnu otce, který skládal choreografii olympijských jízd pro Tomáše Vernera. "Dokonce jsem kdysi byl s Tomášem v kině na Terminátorovi III," vzpomíná. Otec Sinicyn pochází z Ruska, ale před osmi lety se usadil v Česku. Syn už svou novou zemi i reprezentuje.

Hokej? Ne, chci rychlobruslit

A pak je tu starý známý "kouzelník" Petr Novák. Opět jednou vytáhl z klobouku rychlobruslařku, se kterou dělá zázraky. "Jdeme na panáka, to musíme zapít," halasí u ledového oválu. Patnáctiletou Nikolu Zdráhalovou má ve své péči jen půl roku – a už je na olympiádě mládeže osmá. "Přitom já zatím jen chtěl, aby neskončila poslední." Dřív hrála hokej za Dvůr Králové a za Slavii, pak dostala nabídku hokejového stipendia do ciziny. Odmítla ji. Místo toho začala rychlobruslit. "I když to jejímu tátovi, hokejovému trenérovi, rve srdce," vypráví Novák.

"Tohle je mnohem lepší," tvrdí ona. Vždyť v Collalbu trénuje i se Sáblíkovou, která poněkud roztřesené mladé kolegyni do Innsbrucku po telefonu radí: "Hlavně nebuď nervózní." Po 8. místě ji chválí: "Dobře ty." Novák se uculí: "A až při letní přípravě zařídím, aby ještě shodila pár kil, to teprv uvidíte." Též slečně Zdráhalové má v Innsbrucku kolovat v žilách olympijská YOG DNA. Tak nazvali organizátoři USB-zařízení, které všichni sportovci obdrželi a s nímž se mohou za pomoci notebooků propojovat.

Trenér Petr Novák se svou svěřenkyní Martinou Sáblíkovou.

Trenér Petr Novák

Přestože právě Novák namítá: "Notebooky jsou největší hrozbou pro mladé sportovce. Ať už leží na posteli, nebo sedí na chodbě, kde je nějaká wi-fi, tak je pak bolí záda i hlava a navrch je to rozptyluje od koncentrace." Sáblíkové a spol. dokonce notebooky zakazoval. Mezitím už ustoupil, byť s výhradou: "Můžete na něm být maximálně dvě hodiny denně."

Uhaste ty ohně

Některé příběhy z mládežnické olympiády byste na té dospělé hledali marně. Třeba jak Maročan v Super G porazí všechny, zatímco nejlepší Rakušan prohraje i s Řekem. A aby byl Filipínec třetí v krasobruslení? Kdo to kdy viděl? Je to snad předobraz mocenských přesunů, které v budoucnu nastanou na hlavní olympijské scéně? Všichni, kteří nyní vystupují na scéně vedlejší, mají jednu jistotu: žádnou další mládežnickou zimní olympiádu už coby sportovci nezažijí.

Pro tu příští v Lillehammeru 2016 budou už příliš staří. Jedinou šancí k návratu pod vlajku s pěti kruhy jsou tak pro ně hry dospělé. V Pchjong-čchangu 2018? "Kdo ví, Nikola by mohla stihnout i Soči 2014," dumá Novák. Ale zatím jsou stále v Innsbrucku.

Do neděle budou hořet nad městem tři ohně, symbolizující tři zdejší olympiády. Ačkoli... vlastně hořet nebudou. Hodinu po zahajovacím ceremoniálu je totiž organizátoři uhasili. Opět je zapálí až v den slavnostního zakončení her. Energie, kterou by spotřebovaly, údajně "uživí" 2 500 innsbruckých domácností. Šetřit musí i olympiáda.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze