Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Špotáková a její medaile: nepodaná ruka od soupeřek, drama i dominance

RADOST. Barbora Špotáková slaví, v Londýně obhájila zlatou medaili. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Za posledních šest let Barbora Špotáková přivezla z vrcholných atletických soutěží sedm medailí. Tu poslední získala na olympijských hrách v Londýně - suverénně obhájila zlato. Jaké byly medailové závody české oštěpařky?

Mistrovství Evropy, Göteborg 2006 - První velká medaile ve stříbrném lesku 

2006. Barbora Špotáková se stříbrnou medailí z mistrovství Evropy ve švédském

V pětadvaceti letech zazářila už v kvalifikaci, zlepšila český rekord na 66,12 m. Ve finále dlouho vedla díky prvnímu pokusu 65,64 m, ale ve čtvrté sérii trefila ideální hod Němka Steffi Neriusová. Na jejích 65,82 m už neodpověděla. "Ale jsem šťastná, i když to člověka trochu štve, když cítí, že má na delší hod," řekla.

Mistrovství světa, Ósaka 2007 - Zlato bez podání ruky

2007. Barbora Špotáková při mistrovství světa v atletice v japonské Ósace  (31.

První velký triumf stěží popisovala, ve finále mistrovství světa dvakrát zlepšila český rekord, vyhrála výkonem 67,07 metru. Stříbro získala Němka Obergföllová, bronz Neriusová. "Bylo to úžasné, neskutečný večer, pohádka," rozplývala se nadšením. Idylu narušily Němky, které jí na stupních pro nejlepší nepodaly ruku. "Já jsem se k nim natočila, ale obě dělaly, že mě nevidí. Prostě to neskously," zlobila se tehdy Špotáková. 

Olympijské hry, Peking 2008 - Zlato nejcennější

2008. Barbora Špotáková při pokusu na olympiádě v Pekingu (21. srpna 2008)
2008. Barbora Špotáková získala na olympiádě v Pekingu zlato (21. srpna 2008)
2008. Barbora Špotáková se zlatou olympijskou medailí z v Pekingu (21. srpna

Olympijský triumf v euforii obrečela. Zlato vybojovala posledním hodem, evropským rekordem 71,42 metru. O 64 centimetrů porazila Rusku Marii Abakumovovou, která v průběhu soutěže evropské maximum zlepšila jako první. "Já věděla, že se stane zázrak, určitě existuje atletický bůh," zářila Špotáková.

Mistrovství světa, Berlín 2009 - Stříbro pro Čechy, radost Němcům

Skvělý pokus s délkou 67,30 m pozlatil rozlučku německé oštěpařky Steffi Neriusové, česká oštěpařka skončila druhá za 66,42 metru. "Každá medaile z mistrovství světa je nádherná, jsem maximálně spokojená," říkala. "Radost jsem udělala všem - Čechům stříbrnou medailí a Němcům asi taky."

2009. Barbora Špotáková při atletickém mistrovství světa v Berlíně (16. srpna
2009. Na atletickém mistrovství světa v Berlíně získala Barbora Špotáková

Mistrovství Evropy, Barcelona 2010 - vybojovaný bronz

Dlouho útočila na titul mistryně Evropy, ale skončila třetí za německou dvojicí Linda Stahlová - Christina Obergföllová. Limitoval ji zraněný loket ze závodů Diamantové ligy v Monaku.

2010. Barbora Špotáková při atletickém mistrovství Evropy v Barceloně (29.

"Poslední tři hody tak, že se mi udělalo úplně zle, jako když si zvrtneš kotník a začne se ti motat hlava a chce zvracet," prohlásila na poslední vrcholné akci pod vedením Rudolfa Černého. "Ale když můžu bojovat, tak bojuju."

Mistrovství světa, Tegu 2011 - euforie, překvapení a pak stříbro

Poprvé nastoupila na velkém šampionátu jako svěřenka Jana Železného. V ojedinělém dramatu předvedla v páté sérii druhý nejdelší hod kariéry - 71,58 m. Jenže Ruska Maria Abakumovová odpověděla rekordem šampionátu a druhým nejdelším výkonem historie 71,99 m. "Překvapení je to správné slovo. Nikdo by to takhle nenatipoval," řekla Špotáková. 

Olympijské hry, Londýn 2012 - suverénní výkon a obhájené zlato

"Takový tlak už nikdy nechci zažít," přiznala Špotáková po čtvrtečním oštěpařském finále na Olympijském stadionu v Londýně. Fanoušci totiž už skoro automaticky počítali s tím, že Špotáková vyhraje. Ona se s tím vypořádala jako velká šampionka - ve čtvrté sérii hodila 69,55 metrů, nejlepší výkon roku, a obhájila zlato z Pekingu. Soupeřky jasně porazila, na zlato by stačil i její první pokus. Pak si užívala oslavy s českými fanoušky. "Jejich" Bára to dokázala!

Najdete na iDNES.czmobilní verze