Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Kdyby se to nepovedlo, lidi mi to otlučou o hlavu, řekl Železný

Jan Železný (vlevo) a fyzioterapeut Pavel Kolář | foto:  Michal Růžička, MAFRA

10 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Špotáková = zlato. O ničem jiném se vlastně nemluvilo. V roli obhájkyně olympijského zlata v Pekingu 2008 byla česká oštěpařka pod extrémním tlakem. A její trenér Jan Železný, trojnásobný olympijský vítěz, taktéž. "Kdyby se jí to nepovedlo, což se může kdykoliv stát, lidi mi to otlučou o hlavu," uvědomoval si trenér.

Gratulace přijímal se skromným úsměvem. Unavený, psychicky vyčerpaný.

Na podzim roku 2010 mu do skupiny přibyl klenot ženského oštěpu, Barbora Špotáková. Loni ji dovedl ke stříbru na mistrovství světa v Tegu. Letos před nimi stála velká výzva, obhajoba olympijského zlata. 

Jedenatřicetiletá oštěpařka ji zvládla suverénně. Ale trenér na tribuně úplně klidný nebyl. "Zdálo se mi, že ty nohy jí tak nejedou. I ona sama říkala, že potřebuje trefit jeden hod," vypravoval.

Abakumovová nedostala šanci

Uklidňovat ani hecovat ji nemusel. "Jen jsme se snažili srovnat ji, aby pouze běžela a odhodila. Aby to nervala a nešla po ráně," popisoval konzultace s bývalou mistryní světa v průběhu olympijského finále. 

Fotogalerie

Jeho teoretický scénář zněl - Špotáková vs. Abakumovová vs. 70 metrů. Jenže Ruska ze souboje odpadla už po třech pokusech.

Už v kvalifikaci se Železnému nezdála být  v optimální kondici. "Bylo to strašně silový, nohy tam nešly," všiml si. Ve finále to bylo podobné. Navíc... "Nedostala šanci se chytit. Maria je schopná hodit pět pokusů nic a jeden dlouhý hod," uvědomoval si.

Když vypadla, hned přemítal: Jedna z favoritek vypadla, tak pozor, ostatní vycítí šanci na medaili.

"Čekal jsem, že začnou házet. Že i Viljoenová si řekne, je tam šance. V rozcvičení vypadala hrozně dobře. Ale potom začala dělat obrovské chyby, a proto skončila čtvrtá," komentoval šestačtyřicetiletý trenér.

Bára se umí restartovat, říká Železný

Oštěpařky svazovala nervozita, Špotáková ji však razantně zahnala. Ve čtvrté sérii předvedla svůj nejlepší letošní výkon 69,55 metrů. "Ten jeden hod zvládla, dostala tam hrudník, pokračovala v tom hodu."

Úplně se nezklidnil, vždyť kolik už zažil dramat v oštěpařském sektoru. "Jasno je vždycky až po posledním pokusu, ale už jsem tušil," přiznal trojnásobný olympijský šampion.

Své svěřenkyni věřil. Barbora Špotáková má totiž jednu mimořádnou vlastnost. "Vždycky se restartuje na velké závody," chválí ji Železný. "Už se nedokáže dostat nahoru na každém závodě, ale tady ji to zvedá. Hodila maximální výkon, na který měla. To z ní dělá velkou závodnici," složil jí kompliment krátce poté, co si připsal na konto své první olympijské zlato v roli trenéra.

"Jsem hrozně rád, jak to dopadlo. Zasloužila si to, byla nejlepší," dodal Jan Železný ke své chráněnkyni, která na sedmé vrcholné akci v řadě získala sedmou medaili. Víc slov už vlastně nebylo zapotřebí.

Najdete na iDNES.czmobilní verze