Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Správná nálada, ta je třeba

6 2000
P r a h a - Olympijský tým fotbalistů hledá svůj klid, postupně hledá správné klima, jež poztrácel při roztržkách o nominaci. Mužstvo se dnes vypraví na dalekou cestu do Sydney, přesně za týden nastoupí proti Američanům a zahájí olympijský turnaj. Správná atmosféra, to může být první klíč k úspěchu. Fotbalisté se chtějí v Austrálii vytáhnout, touží po medaili. "Jaká je atmosféra? Lepší se, ale pořád vypadá taková skoro bez jiskry. Já i hráči si musíme navzájem spravit náladu, olympiáda byl přece náš životní sen," prohlásil trenér Karel Brückner.

Ještě před třemi měsíci o téměř totožném týmu kouč básnil, jak překypuje energií a sebevědomím. Tehdy hráči vytěžili stříbro na mistrovství Evropy do 21 let, teď se chystají na další svátek. "Počkejte, ono to přijde, jen co přistaneme v Austrálii. Přestaneme myslet na všechno okolo, bude pro nás existovat jedině fotbal," slibuje Roman Týce, kapitán reprezentace. Fotbalisté zatím kmitají mezi tréninky, zařizováním, balením, oficiálním fotografováním a odpočinkem. Zatím zažívají dost hektické chvíle.

"Pořád něco vyřizuju. Třeba včera jsem čekal na celním úřadě," dokládal záložník Marek Jankulovski. Až se vrátí z olympiády, potřebuje mít v ruce vyřízené pracovní povolení, aby mohl odjet i s rodinou do Itálie, kde hraje. Gólman Chvalovský přemýšlí, kdy zajede domů pro rodný list, který kvůli olympiádě musí předložit každý z hráčů. Další brankář Drobný zase nafasoval příliš těsnou vycházkovou bundu, potřeboval by ji vyměnit. V olympijské výbavě chybějí společenské kraťasy, obránci Lengyelovi nesedí pásek ke kalhotám, ostatní si zkoušejí šedivé klobouky, zda jim pasují.

Když někomu oblečení nepadne, jede se pro nový kus do olympijského skladu v pražských Holešovicích. Kdekomu se zdá, že v mužstvu chybí pravá olympijská atmosféra, jako by vládla roztěkanost. Hráči říkají, že to přejde - pár tréninků, k tomu přípravný zápas, a ono se to nějak spraví... Opravdu je to tak jednoduché? Párkrát vyběhnout společně na trávník, zahrát si dnes ráno proti Neratovicím a večer odletět v "medailové" náladě? "Ale ne, na správnou atmosféru neexistuje žádná kuchařka, žádný recept," tvrdí trenér Brückner. "To  se do vás dostane samovolně, navodí se bez psychologa, bez příruček. Věřte mi, mám padesátiletou praxi, fotbal musí mít správné klima, bez toho to nejde."

Mužstvo se v pražském hotelu Coubertin sešlo v pondělí, trenér vypadal nakvašeně, protože ještě před pár dny musel téměř prosit o každého z nominovaných, hráči byli bez velkého nadšení. A včera? To už byl slyšet od oběda řehot. Spoluhráči si právě dobírali Šimáka z Hannoveru. "Hele, tebe vyhodili ze školy, a nám vyprávíš, jak se perfektně učíš německy." Po obědě kráčeli hráči spokojeně na kafe, jak to obvykle dělávali také před třemi měsíci na juniorském Euru. "Známe se tři roky, nemělo by nás nic rozházet. Znovu chytíme tu správnou atmosféru," tvrdí kapitán Týce.

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Je to dost, je to málo?


P r a h a Olympijští medailisté jsou odměňováni za zlato milionem korun, za stříbro pěti sty tisíci, za bronz...

Přibylo dalších šest medailí


S y d n e y Medailová žeň českých sportovců na paralympijských hrách v Sydney pokračuje. K dopolednímu triumfu...

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...Najdete na iDNES.cz