Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Sprinter Chambers na hry nesmí

Dwain Chambers odchází od soudu, který potvrdil, že sprinter nesmí startovat na olympiádě v Pekingu. | foto: Reuters

19 2008
Bývalému dopingovému hříšníkovi je vstup do olympijského ráje zakázán. Tak pravil soud. Britský sprinter Dwain Chambers si odpykal dvouletý trest za užívání anabolického steroidu THG. Je letos na stovce ve Velké Británii nejrychlejší s časem rovných 10 vteřin. Ale na hry do Pekingu nemůže. Na olympiádu nesmí už nikdy.

Třicetiletý Chambers se u soudu marně snažil zvrátit zákaz, který někdejším uživatelům nedovolených podpůrných prostředků vystavuje Britský olympijský výbor (BOA): po odpykání trestu sice může závodit, ale už nikdy nesmí Velkou Británii reprezentovat na olympiádě.

Sprinter chtěl stop proměnit v nelegální pravidlo. Ale nakonec uznal: "Soudce rozhodl." 
Před budovou soudu si promnul ruce, olízl rty a pak unikl houfu fotografů a reportérů úzkou uličkou.

Může to znamenat i konec jeho kariéry.

Nicméně třeba na halovém mistrovství světa získal letos na šedesátce stříbrnou medaili. I tam však – jako všichni usvědčení podvodníci – závodil pod úsečnými pohledy.

Aby si naklonil funkcionáře, ve spolupráci s Victorem Contem, šéfem laboratoře Balco, jež vyrobila THG, popsal svůj dopingový koktejl: THG, EPO, růstový hormon, inzulin, krém s testosteronem a epitestosteronem, modafinil a další.

Jenže soudce Colin Mackay se postavil na stranu BOA. V odůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že Chambers by stejně měl jen malou šanci na zisk olympijské medaile.

"Jeho čas je konfrontován se skutečností, že v Pekingu bude devět jiných atletů, kteří letos zaběhli rychleji," uvedl soudce. Bylo by podle něj nespravedlivé neumožnit start některému ze sprinterů bez dopingové minulosti a Chambersova přítomnost by navíc narušila týmovou harmonii.

"V zájmu sportovců bude BOA nadále vysílat jasné a důležité zprávy, že nikdo usvědčený z vážného dopingového podvodu nebude mít tu čest nosit britský dres na olympijských hrách," uvedl Colin Moynihan, předseda Britského olympijského výboru.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze