Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sprinterka Edwardsová si dva roky nezaběhá

11 2004
New York - Americká sprinterka Torri Edwardsová si dva roky nezaběhá. Americká antidopingové agentury USADA ji totiž potrestala zákazem startu za pozitivní test na zakázaný stimulant Niketamid, který měla v dubnu na mítinku na ostrově Martinik. Edwardsová se okamžitě odvolala k Mezinárodní sportovní arbitráži.

Arbitráž sídlí v Lausanne, ale během olympiády bude mimořádně zasedat přímo v
Aténách.

"Edwarsová byla potrestána zákazem startů ve všech oficiálních soutěžích počínaje 18. červencem 2004. Všechny její výsledky od tohoto data budou anulovány," uvádí se v oficiálním prohlášení USADA.

Edwardsová se kvalifikovala na olympijské hry do sprintů na 100 a 200 metrů a do štafety.

Atletka nebyla po vynesení trestu k zastižení, její klub HSInternational jen umístil na svou internetovou stránku oficiální prohlášení.

"S Torri Edwardsovou bylo nakládáno přísněji než s jinými sportovci, kteří jednoznačně porušili pravidla a úmyslně obcházeli regule IAAF a WADA," stojí v něm.

Sedmadvacetiletá sprinterka získala titul mistryně světa poté, co byla její krajanka Kelli Whiteová dodatečně diskvalifikována kvůli dopingu.

Na šampionátu v Paříži byla pozitivně testována na stimulant modafinil a rovněž dostala dvouletý trest. 

Edwardsová se obvinění z úmyslného dopingu brání. Na Martiniku prý dostala od svého fyzioterapeuta tabletky glukózy a netušila, že obsahují zakázané povzbuzující látky.

Zatím není jasné, kdo ji v americké nominaci pro olympijské hry nahradí. Místo na startovní listině na stovce by měla zaujmout překážkářka Gail Deversová, která na národní kvalifikaci skončila v hladkém sprintu čtvrtá.

Sedmatřicetiletá atletka, jež má dvě zlaté medaile z olympiád v Barceloně a Atlantě, je podle informací listu New York Post připravená nominaci přijmout.

Na dvoustovce by místo Edwardsové mohla běžet LaShaunte'a Mooreová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze