Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sprinterka vykročila za zlatým snem

24 2000
S y d n e y , P r a h a - S neuvěřitelnou lehkostí nechala za sebou americká sprinterka Marion Jonesová celé pole závodnic a doběhla si pro zlatou medaili v závodě na 100 metrů. Byl to však teprve první krok na její cestě za vytčeným cílem. Tím je jedině zisk pěti olympijských medailí a zápis mezi nejslavnější jména atletické historie. "Fandím jí, já bych to nedokázal," nezakrývá obdiv jinak sebevědomím hýřící Maurice Green, stejně jako Jonesová vítěz stovky.

Cestu za vyplněním svého snu začala ve velkém stylu. Ač není zrovna proslulá pro kvalitní starty, tentokrát vyrazila z bloků jako třetí. Za světel zářících blesků se rychle přehnala přes sedmičku nejlepších sprinterek světa a nikým neohrožována proťala cílovou kameru v čase 10.75 vteřiny, tedy nejrychleji v této sezoně. Řekyně Thanuová doběhla o 37 setin vteřiny později, což je druhý největší odstup v olympijské historii.

Ač po vítězném doběhu rozdávala na všechny strany své oslňující úsměvy, čeká jí ještě mnoho práce. Chce-li se vyrovnat fenoménům Lewisovi, Spitzovi či Heidenovi, musí vybojovat zlato ještě v dalších čtyřech disciplinách: běhu na 200 metrů, štafetě na 4 x 100 a 4 x 400 metrů a skoku dalekém. To znamená podstoupit ještě alespoň deset běhů a devět skoků. "Fandím jí, já bych to nedokázal," nezakrývá obdiv jinak sebevědomím hýřící Maurice Green, stejně jako Jonesová vítěz stovky.

Nejkratší sprint byl navíc s největší pravděpodobností tím nejsnadnějším úkolem. Zvláště skok do dálky a obě štafety vzbuzují jisté pochyby, že Američanka uspěje. Jeden ruský trenér se nedávno nechal slyšet, že skokanská technika Jonesová je hrozná. Zlaté ambice štafet pak ohrožuje zranění druhé kvalitní sprinterky Inger Millerové a slabá úroveň ostatních členek.

Těmto úvahám se však královna sprintu zatím vyhýbá. "Stovka nebyla žádná procházka růžovým sadem," ubezpečovala novináře po svém vítězném běhu. "Vždyť na dráze bylo osm nejlepších žen na světě." Jakoby chtěla svá slova podložit, provázela svá prohlášení šťastnými úsměvy, starosti nad dalšími závody nepřipouštěla.

A kde jsou kořeny odhodlání a touhy této atletky po vstupu mezi nejslavnější? Matka Jonesové vypráví příhodu z doby, kdy bylo Marion pět let a sledovala svatbu prince Charlese s Dianou. "Proč se kolem mě nikdy netočí tolik lidí?" zeptala se tehdy maminky. Je možné, že právě ona bude za pár dní hlavní hvězdou televizních obrazovek.

První z pěti olympijských úkolů splnila americká atletka Marion Jonesová na jedničku. V cíli stovky se raduje ze svého prvního zlata na olympiádě.

Autor:


Další z rubriky

Michal Stefanu vyučil Korejce a má zlato


P r a h a Český paraplegik Michal Stefanu porazil na paralympijských hrách v Sydney ve finále dvouhry mužů ve...

Paralympiáda: zlato koulaře a lukostřelce


S y d n e y Další medaile, dvě zlaté a stříbro získali paralympici na hrách v Sydney. Zlato mají lukostřelec...

Paralympici se vrací se svým pokladem


S y d n e y Na hrách XI. letní paralympiády v Sydney vybojovali čeští reprezentanti dohromady 43 medailí, z...Najdete na iDNES.cz