Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Sprinterský závod rychlobruslařů se odkládal. Kvůli potížím s rolbami

Pokažená rolba na olympijském oválu v Richmondu | foto: AP

16 2010
Rychlobruslařský ovál v Richmondu provázely potíže s rolbami. Během závodu mužů na 500 metrů vypověděly službu obě, které byly k dispozici. Závod se proto protáhl o desítky minut. Výpadek rolby pozdržel i nedělní závod žen na tři kilometry.

Pořadatelé her z preventivních důvodů poslali pro další rolbu až do 1000 kilometrů vzdáleného Calgary. Stroj by měl do Richmondu dorazit už na dnešní pětistovku žen.

Divákům na závodu mužů se nabídl tragikomický pohled. Po odjetí poloviny startovního pole nejprve vyjela na ovál první rolba, jenže záhy za sebou začala nechávat velké kaluže vody a musela být vyvezena ze stadionu, aby nenapáchala ještě více škody. Když došlo na záložní stroj, dopadl podobně.

Zatímco závod se protahoval, obě rolby obletovali vně stadionu mechanici a snažili se je přimět k poslušnosti. Nakonec situaci načas vyřešil až urychlený transport třetího stroje, který byl tou dobou v dílně. Ani ten ale nepracoval bezproblémově a při broušení ledu za sebou nechával znatelné vlnky.

Organizátoři uvedli, že se u všech zařízení jednalo o závady na řídícím systému. Podle agentury DPA mohl být jednou z příčin problémů i fakt, že dodavatel vancouverských rolb nepatří v tomto oboru mezi špičku.

Situace s rolbami šokovala zástupce  rychlobruslařských velmocí. Sportovnímu řediteli nizozemských rychlobruslařů Ariemu Koopsovi vadilo, že třetí stroj nebyl připraven k užívání. "Když rychlobruslaři nejsou připraveni na závod, také je tam nepošlete. A stejné by to mělo být s rolbou. Pokud se jeden stroj pokazí, už měli začít pracovat na přípravě třetího, ale ten místo toho stál někde v garáži. Nikdy jsem nic takového neviděl," zlobil se Nizozemec.

Než mohla do závodu zasáhnout druhá dvacítka rychlobruslařů uplynula zhruba hodina a půl a řada závodníků se stavěla za zrušení dnešního programu.

Nakonec se závod dojel a v směsici zmatků a ztížených podmínek se nejvíce profitovali závodníci z východní Asie. První čtyři místa si rozdělili Korejci a Japonci, vítězem se stal Mo Te-Pom z Koreje.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze