Stadion v Pekingu ožívá. Jak se dýchá uvnitř hnízda?

Pohled na dění v olympijském Ptačím hnízdě při testovacím mítinku, jak ho zachytila jedna z kamer vysoko na tribuně. | foto: Reuters

28 2008
Blížím se ke stavbě desetiletí, shluk lidí houstne, počet organizátorů rovněž. Vše je dokonale připraveno, autobusy k severní bráně, taxi k východní. Nadšení dobrovolníci mě zdraví a klaní se mi hlouběji než stevardky v japonském šinkanzenu – a já jsem z toho rozpačitá. Nikdo neplive, nekřičí, lidé se jen ukázněně fotografují před novým "divem světa".
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Přede mnou se tyčí kovové monstrum, osvětlené do karmínova. To je ono, pekingské Ptačí hnízdo, hlavní olympijský stadion, stavba v hodnotě 8 miliard korun. "Vypadá jako hnízdečko plné života, hlavně díky té zateplující červeni zářící z vnitřku," popisuje ho kamarádka grafička.

Chuchvalec zapletených železných nosníků láká dovnitř jako magnetické UFO. A neodradí ani vzpomínka na minimálně deset mrtvých dělníků, kteří obětovali své životy tomuto oltáři.

Čínská pýcha se otevřela veřejnosti již podruhé, tentokrát na přípravné atletické závody Good luck Beijing. Čtyřdenní klání bylo zatěžkávací zkouškou před olympiádou. Součástí testu se mimo jiné staly i trénink "organizovaných povzbuzovačů" a nácvik mexických vln.

Stoupám k jednomu z bočních vchodů, ještě však navštívím toaletu. Dlaň se mi lepí na dveře kabinky a ne a ne odtrhnout. Čerstvá čerň mě lapila a já si zoufám, že celý závod strávím přilepená na dveřích.

Naštěstí se od nových nátěrů osvobozuji a odlepuji. S úlevou se běžím občerstvit.

U okénka je jen malá fronta, jsou jich tu spousty. Ceny? Jako v obchodech, žádná přirážka. Dávám si vodu za dva jüany (tedy šest korun) pivo za čtyři a tyčinku Snickers za pět jüanů. Na sladké vepřové párky se však po čtyřech letech pobytu v Číně nachytat nenechám.

Chci chvilku postát u zábradlí na stadionu, ale to mě už zpocený policista tlačí na moji sedačku. Postávat se nesmí, stejně jako vyskakovat na sedačkách či během olympiády fotografovat, upozorňuje mě text na lístku.

Muž zákona mi to bohužel neumí vysvětlit anglicky, ale to už přibíhá mladičký organizátor a opakuje: "Sit down, please." Pořád dokola. Nedbá na mé protesty, že čekám na přítele.

Stadion pro 91 tisíc diváků je zaplněn ze dvou třetin. Na dvou gigantických obrazovkách se mezi závody objevují výchovné programy o jednotlivých disciplínách.

Anna Legnaniová, v Mezinárodní atletické federaci náměstkyně ředitele pro komunikaci, později ocení: "Je to pro diváky velmi poučné." Zároveň však upozorní i na nedostatečně osvětlený prostor věnovaný novinářům.

Třívrstvý stadion se majestátně tyčí nad celým Olympijským parkem s buddhistickým chrámem, okolními hotely a budovami. Jediný problém, kazící celkový dojem, je přetrvávající znečištění ovzduší.

Hladina smogu a prachových částic v pekingském vzduchu stále patří mezi nejvyšší na světě. Nespláchnou ji ani uměle vytvořené deště. I dnes večer se mi tak Ptačí hnízdo při odchodu brzy ztrácí ve smogovém oparu.

Autor:


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...Další z rubriky

Špotáková je nově nadporučicí. A s Abakumovovou už se přátelí

Barbora Špotáková, David Kostelecký, Vlasta Parkanová

VIDEO Už ne hodností poručice, ale nově jako nadporučice se bude po vojensku hlásit Barbora Špotáková....

Robert Změlík dražbou dresu Špotákové zachraňoval čest desetibojařů

Robert Změlík při návštěvě Českého olympijského domu v Pekingu

Robert Změlík, úspěšný vydražitel dresu oštěpařky Barbory Špotákové, pořídil tento suvenýr pro...

Poslechněte si olympijskou píseň Tří sester pro oštěpařku Špotákovou

Oštěpařka Špotáková (vlevo) a zpěvák Lou Fanánek Hagen

VIDEO Zlatá olympijská vítězka Bára Špotáková patří mezi nadšené fanynky Tří sester. Kapela se oštěpařce...Najdete na iDNES.cz