Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Stadion v Pekingu: Zrodí se v hnízdě dinosaurus?

11 2007
Peking - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nastal Den otevřených dveří. Konečně. "Vítejte u Ptačího hnízda, symbolu harmonie mezi člověkem a přírodou. Prosím, vstupte do jeho srdce. Já jsem Ruby," hrdě pronáší naše mladá a ustaraná čínská průvodkyně. Ptačí hnízdo = hlavní Olympijský stadion.

Organizátoři pekingské olympiády včera poprvé zpřístupnili jeho útroby zahraničním reportérům.

Ovšem s varováním.

Zákaz fotografování kvůli utajení

"Uvnitř nesmíte fotografovat," hlásí do megafonu zdejší manažer Liang. "Interiéry jsou teprve ve výstavbě. A vaše fotografie by mohly narušit utajení zahajovacího ceremoniálu her."

Uvnitř monstra pro 91 tisíc diváků hledejte atletickou dráhu a trávník až v březnu. Zatím je tu staveniště. Bagry, nákladní vozy, odpadky. Na zemi rozsypaný balíček karet. Dělníci usilovně zametají košťaty sutinu. Všudypřítomná obří hesla v čínských znacích vyzývají:

"Hlídejte si oheň při sváření."

"Bezpečnost při práci je nutná."

Ví se o šesti mrtvých při výstavbě olympijské linky metra. Také o mrtvých na stavbě předchozího Olympijského stadionu v Aténách. V Ptačím hnízdě však oficiálně zatím k žádné tragédii nedošlo.

"I když bezpečnost při práci pojímají v Pekingu po svém. Dělníci tu klidně lezou po lešeních bez podlážky, jen po trubkách," vypozoroval český student Ondřej Škrabal.

Uprostřed plochy Olympijského stadionu zeje obří jáma.

"K čemu bude?" vyzvídáme u Lianga.

"To je zakázaná informace."

V Aténách stvořili při zahájení her umělé jezírko. Oč asi půjde tentokrát? Vodopád? Kráter? Mount Everest?

V Pekingu nic není nemožné. Ani olympijský městský les s umělými kopci. Vyrůstá na 405 hektarech hned v sousedství. "Bude to centrální les Číny," říká Jeff Roffalo, spolupracovník organizátorů.

Vnější plášť Ptačího hnízda je slepen z ocelových stébel o celkové délce 36 kilometrů. Přijde na 11 miliard korun. A nevznikl by bez 5 000 dělníků.

Dělníci budují stadion za 120 korun na den

Až do února vydělávali 60 korun denně, pak jim vláda zvedla mzdu na dvojnásobek. U stadionu žijí v nevzhledných buňkách, často mají holá okna přelepená novinami, za nimiž suší prádlo.

Přesto jsou prominentními olympijskými dělníky. Ti méně šťastní, kteří přicházejí do města z venkova, nocují i mnohem hůř. Třeba pod třemi patry lešení, překrytými moskytiérou.

Většina z "dělníků Ptačího hnízda" s cizinci hovořit nedokáže nebo nechce. "Jsme hrdi na vše, co tu stavíme. Bude to chlouba Číny," tvrdí jeden z nich.

Pouze ryze čínské dílo to však nebude. Jeho duchovním otcem je švýcarský architekt Jacques Herzog. Část olympijského parku vyprojektoval Albert Speer mladší, syn neblaze proslulého Hitlerova muže. A spoluautorem slavnostního zahájení se stal Steven Spielberg. Ten jistojistě ví, co nebo kdo 8. srpna 2008 ze záhadné jámy vyleze.

Že by dinosauři?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze