Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Stadiony pro Londýn stojí. Velodrom má na Oscara, bazén je předražený

UŽ JEN JEDEN ROK. Hlavní olympijský stadion pro hry v Londýně 2012 už stojí a s ním 90 procent všech sportovišť. | foto: AP

27 2011
Do olympiády zbývá rok, přípravy směřují do cílové rovinky. "Ale nás čeká ještě hora práce," přiznává lord Sebastian Coe, předseda organizačního výboru londýnských her. Ve městě nad Temží je vše přichystáno z devadesáti procent, na zbylých deset mají Londýňané čas do 27. července 2012.

Přesně rok před zapálením olympijského ohně předal developer organizátorům šesté a poslední permanentní sportoviště - plavecké centrum. Na výstavbu všech stadionů padlo přes sedm a čtvrt miliardy liber (přes 200 miliard korun) z veřejných zdrojů.

Olympijská data

2011
16.-21. srpna:
v Olympijském parku se uskuteční první testovací soutěže
9. září: do prodeje půjdou vstupenky na paralympijské hry

2012
4.-7. května:
uskuteční se první soutěž v olympijském stadionu
19. května: na svoji pouť vystartuje olympijská pochodeň
16. července: první sportovci se ubytují v olympijské vesnici
25. července: olympijské soutěžení zahájí fotbalový turnaj žen
27. července: zahajovací ceremoniál

"Je velmi uspokojivé, že jsme všechno zvládli včas a při stavbě se vešli do rozpočtového limitu," pochvaloval si v deníku The Guardian předseda developerské společnosti John Armitt.

Jenže pravdu měl jen z poloviny.

Na bazénu pro Phelpse a spol. se protočilo 3 600 dělníků, ovšem prostředků padlo třikrát víc (232 milionů liber, asi 6,5 miliardy korun), než zněl původní odhad. Na vině jsou i uměle "přišroubovaná" křídla, která mají navýšit kapacitu ochozů až na 17,5 tisíce diváků. "Ale když jste uvnitř, připadáte si jako v pohádce," hájil se Armitt.

Tom Daley, skokan do vody a jedna z medailových nadějí pořadatelské země, bazén otevřel prvním slavnostním skokem, kvůli kterému se bleskově vracel z mistrovství světa v Šanghaji.

Když se vynořil z vody, pronesl: "Před pár lety byla olympiáda jen vzdálený sen, teď už se jí nemůžu dočkat."

Plavecké centrum (v popředí) a bazén pro vodní pólo určené pro olympijské hry v

Plavecké centrum (v popředí) a bazén pro vodní pólo určené pro olympijské hry v Londýně 2012

nový velodrom pro olympijské hry v Londýně 2012

Nový velodrom pro olympijské hry v Londýně 2012

Stadiony si už za svoji podobu vysloužily pochvaly, hlavní ódy směřovaly k velodromu, který byl nominován i na Stirlingovu cenu, britského Oscara za architekturu. Na opačném pólu oblíbenosti je právě "nafouknuté" plavecké centrum.

Navzdory zdání, že vše je hotovo, čeká organizátory ještě dlouhá cesta. Musí třeba položit tartan na plochu hlavního olympijského stadionu, řada dalších dočasných sportovišť ještě musí od základu vyrůst - mezi ně patří stadion na pozemní hokej pro 15 tisíc diváků, aréna pro 23 tisíc fanoušků jezdeckých disciplín v Greenwich Parku a "pískoviště" pro plážový volejbal na Horse Guards Parade, bývalém dějišti rytířských turnajů. Tam se má vejít 15 tisíc lidí.

"Máme pořád dost co dělat, abychom sportoviště přeměnili ve sportovní stánky," upozornil Coe. "Ale vše je pod kontrolou a já se nemůžu na Olympijský park dívat jinak než s pýchou."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze