Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Biatlonistky předvedly nejlepší štafetu v historii, skončily čtvrté

Česká biatlonistka Veronika Vítková v cíli štafetového závodu na 4x6 kilometrů. (21. února 2014) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

21 2014
Laura (Od naší zpravodajky) - České biatlonistky v závěrečném závodě na olympijských hrách zůstaly pouze o jedno místo za medailovými stupni. Štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková doběhla na čtvrtém místě se ztrátou minuty a půl na vítěznou Ukrajinu. Stříbro bere Rusko, bronz Norsko.

"Musíme být trochu i skromní. Před čtyřmi lety jsme byli šestnáctí, teď jsme čtvrtí. To je ohromný skok," prohlásil po závodě trenér Jindřich Šikola.

České biatlonistky v cestě za senzační medailí zdržela špatná střelba. Každá členka štafety minimálně dvakrát chybovala a dohromady musely využít celkem čtrnáct náhradních nábojů, což byl vůbec druhý nejhorší výsledek ze všech.

Běžecky ovšem patřily k nejrychlejším a především díky fantastickému výkonu Gabriely Soukalové málem dosáhly i na medaili. K bronzu jim nakonec scházelo 46 sekund. I tak čtvrté místo znamená nejlepší výsledek v olympijské historii.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

"Není důvod, proč být smutný, je to nejlepší výsledek v sezoně. Se čtrnácti dobíjenimi zajet čtvrté místo, to je super. To je nejvíc nejlepší," řekla Soukalová.

Kouč Šikola překvapivě vsadil v úvodu na 23letou Evu Puskarčíkovou, dvaadvacátou z vytrvalostního závodu. Mladá biatlonistka ovšem nerozeběhla štafetu ideálně: čtyři chyby na střelnici, minutová ztráta a jedenáctá pozice.

Některé soupeřky - mezi nimi i favoritky - ovšem dopadly ještě mnohem hůře. První kolo mělo na závodní pole drtivý dopad. Němka Preusseová spadla a nabrala si do zbraně sníh, který ji pak na dlouhé minuty uvěznil na střelnici, Francouzka Brunetová dokonce omdlela a zdravotníci ji odnesli na nosítkách.

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová ve štafetovém závodu na 4x6 kilometrů....

TORNÁDO. Gabriela Soukalová předvedla úžasný výkon a předávala českou štafetu na druhém místě.

Česká biatlonistka Jitka Landová při střelbě v závodu štafet na 4x6 kilometrů....

ZTRÁTA. Jitka Landová si v závodu štafet zapsala celkem pět chyb na střelnici.

V úvodu se nedařilo se ani Běloruskám nebo Norkám. V čele tak upalovalo osamocené trio Itálie, Rusko, Ukrajina.

Brzy se však okruhem prohnalo tornádo jménem Gabriela Soukalová. Vytáhlá blondýna po dvou kilometrech na běžkách stáhla na vedoucí Itálii čtrnáct vteřin a letěla po mokrém sněhu ze všech nejrychleji.

Sedmá přijela na střelnici, odstřílela s nulou a dostala české družstvo na páté místo. Na poslední střelbě dvakrát zaváhala, přesto předávala jako druhá se ztrátou 27 sekund na Ukrajinu. Na trati bez námahy přesvištěla i Rusku Zajcevovou. Byl to ohromný výkon.

Fotogalerie

Třetí v partě, Jitka Landová se ovšem na střelnici zdržela poměrně dlohou dobu. Musela třikrát dobíjet a ztratila stříbrnou pozici. Předstihla ji štafeta Ruska, Norska i Kanady. Běžela však solidně a na trati své chyby alespoň částečně vykoupila.

Trenér pak trnul, jak zvládne klíčovou střelbu vestoje. A opět se musel zhrozit. Úvodní dvě rány letěly mimo! 

Dosud nejslabší z českého kvarteta se však vzchopila, další terče už klaply a dobrým běžeckým výkonem podpořila šance na historický úspěch. Předávala jako šestá, což byl před závodem vytyčený cíl.

Finišmenka Vítková k mizernému střeleckému výkonu českého družstva přidala další dvě chyby, ale zdolala alespoň kanadskou štafetu. Do cíle tak dorazila rozjásaná na čtvrté místě, v nejlepším českém výsledku na olympijských hrách.

"Kdyby nám před závodem někdo řekl, že budeme čtvrté, tak bychom ho považovaly blázna," usmála se Puskarčíková. "Ale když se teď podívám na výsledky a počty dobíjení, tak se tedy divím, že jsme skončily takhle vysoko."

Olympijské hry v Soči

Biatlon

Ženy - štafeta 4x6 km: 1. Ukrajina (Vita Semerenková, Džymová, Valj Semerenková, Pidhrušná) 1:10:02,5 (0 tr. okruhů + 5 dobíjení), 2. Rusko (Romanovová, Zajcevová, Šumilovová, Viluchinová) -26,4 (0+4), 3. Norsko (Hornová, Eckhoffová, Flatlandová, Bergerová) -37,6 (0+5), 4. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková) -1:23,2 (0+14), 5. Bělorusko -1:30,9 (1+8), 6. Itálie -1:40,8 (1+9), 7. USA -2:11,7 (0+13), 8. Kanada -2:19,0 (2+12), 9. Švýcarsko -2:31,8 (0+9), 10. Polsko -2:31,9 (4+8).Další z rubriky

Medaile je přeceňovaná. Jde přece o zážitky, říká zlatá Samková

Česká snowboardistka Eva Samková

VIDEO Před dvěma týdny ještě byla pro řadu lidí v Česku neznámá. Pak Eva Samková na olympijských hrách v...

Švédové se zlobí na MOV kvůli dopingu: Bylo to politické rozhodnutí

STŘÍBRO. Smutní švédští hokejisté po prohraném olympijském finálovém utkání s...

V Kanadě se po finále olympijského turnaje v Soči hráči a miliony fanoušků radují: "Hokej je naše...

Skikrosařka Komissarovová po pádu v Soči ochrnula od pasu dolů

Ruská skikrosařka Maria Komissarovovbá během tréninku v posilovně.

Skikrosařka Maria Komissarovová se svěřila se svým zdravotním stavem. A její zprávy nebyly dobré....Najdete na iDNES.cz