Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Štafeta biatlonistů skončila šestá

biatlon, štafeta - Radost německých biatlonových biatlonistů po triumfu v závodě štafet na 4x7,5 km. | foto: Reuters

21 2006
San Sicario - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Česká čtveřice ve složení Ondřej Moravec, Zdeněk Vítek, Roman Dostál, Michal Šlesingr skončila šestá v olympijském závodě štafet biatlonistů na 4x7,5 km. Titul olympijských vítězů získala německá čtveřice Gross, Roesch, Fischer, Greis. Stříbro získali Rusové, bronz Francouzi.

Skvěle rozjel pro české barvy závod jednadvacetiletý Ondřej Moravec. Na první střelbě bleskově vyčistil všechny terče a zařadil se do čtyřčlenné skupiny za Němce, Američany a Poláky. A i když při střelbě vleže jednou dobíjel, předával Zdeňku Vítkovi jako druhý za Američanem Hakkinenem.

"Bylo to suprový," usmíval se v cíli český mladík. "Jely mi skvěle lyže a i střelba byla v pořádku. Dnes jsem se tu cítil úplně nejlíp za ty dva týdny co tu jsme. Důležité bylo, že se první kolo rozjelo v rozvážném tempu a tak zbylo dost sil do finiše. Hlavně abysme to udrželi aspoň do takového šestého místa," dodal prorocky.

Také Zdeněk Vítek začal na druhém úseku skvěle a po bezchybné střelbě vleže stále držel druhé místo s nepatrnou ztrátou na Němce Roesche. Jenže při druhé střelecké položce spotřeboval všechny tři náhradní náboje a protože jeden terč zůstal nesestřelen, musel odjet jedno trestné kolo. "Těžko mu to můžeme vyčítat. Tlak na něj na druhém úseku byl velký," konstatoval český trenér Milan Janoušek.

Česká štafeta se tak před druhou předávkou propadla na šesté místo s téměř minutovou ztrátou.

Roman Dostál dobíjel vvleže jednou, ve stoje však hned třikrát. Díky solidnímu běhu však předával jako pátý se ztrátou 48,5 vteřiny na Němce Fischera. "Na stojce jsem byl veklepanej, jsem rád, že jsem to ustál bez trestného kola. Snažil jsem se vypnout, abych na ty nohy nemyslel a co nejvíc pracovat na spoušti. Druhé trestné kolo by byl průšvih, " pokyvoval hlavou. Pak jsem to na posledních stovkách metrů ještě docela stáhnul," doplnil.

Finišmanem české štafety byl juniorský mistr světa ze stíhacího závodu z roku 2002 Michal Šlesingr. První střelbu zvládl neomylně, ve druhé třikrát dobíjel. V cílové rovince bojoval s legendárním Norem Ole Einarem Bjorndalenem o 5. místo. Prohrál o pouhé čtyři desetiny vteřiny...

"On vůbec nechtěl jet, syčák," smál se v cíli český biatlonista. "Předjel mě na začátku cílové rovinky, to jsem ještě zachytil, ale ve sjezdu získal mírný náskok."

O výsledku české štafety rozhodla především střelba vestoje. "Lyže nám jely všem dobře. Bohužel jsme hodně dobíjeli a i to trestné kolečko tan bylo. Na poslední střelbě mě nespadly první dvě rány a to není pro psychiku nejlepší."

Se šestým místem je stejně jako jeho kolegové spokojen. "Před závodem bychom to brali všemi deseti. Samozřejmě, že při průběhu závodu jsme možná mysleli i výš, ale to je sport."

Zlato vybojovalo německé kvarteto před Ruskem, o bronzu Francouzů rozhodovala až cílová kamera. Z dramatického finiše vyšli poraženi Švédové.

Muži - štafeta 4x7,5 km: 1. Německo (Gross, Rösch, Fischer, Greis) 1:21:51,5 (1 tr.kolo), 2. Rusko (Čerezov, Čepikov, Rostovcev, Kruglov) -20,9 (0),3. Francie (Robert, Defrasne, Cannard, Poirée) -43,6 (0), 4. Švédsko -43,6 (0), 5. Norsko -1:12,1 (2), 6. ČR (Moravec, Vítek, Dostál, Šlesingr) -1:12,5 (1), 7. Ukrajina -1:48,9 (1), 8. Itálie-1:49,4 (2), 9. USA - 2:31,9 (1), 10. Slovinsko -3:09,9 (1),...14. Slovensko (Hurajt, Šimočko, Miroslav Matiaško, MarekMatiaško) -5:53,4 (3).Najdete na iDNES.czmobilní verze