Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štafeta s olympijským ohněm už nebude obíhat svět

Zapálení olympijského ohně ve starořecké Olympii | foto: Profimedia.cz

27 2009
Celosvětové štafety s olympijskou pochodní jsou minulostí. Mezinárodní olympijský výbor na svém zasedání v Denveru rozhodl, že od roku 2016 štafeta nepřekročí hranice pořadatelské země. MOV tím chce předejít možným rizikům a negativním projevům, jako tomu bylo před loňskými hrami v Pekingu.

Pořadatelská města olympiád od roku 2016 už tedy nemohou plánovat mezinárodní úseky běhu s pochodní.

Organizátoři her v Londýně a Vancouveru se pro stejný krok rozhodli dříve a pořadatele zimních her 2014 v Soči k tomu vyzvou zástupci MOV.

"Byly patrné problémy s národními olympijskými výbory i samotnými zeměmi a rovněž jsme viděli rizika spojená s celosvětovou štafetou," uvedl výkonný ředitel MOV Gilbert Felli. "Pokud zůstane pochodeň v (pořadatelské) zemi, budeme nad ní mít větší kontrolu," dodal.

Celosvětová štafeta se poprvé běžela před pěti lety, kdy hry hostily Atény. Loni už štafeta absolvovala během 129 dnů 137 tisíc kilometrů.

Pouť pochodně z Olympie do Pekingu však provázely velké nesnáze především ve světových metropolích Londýně, Paříži či San Francisku, kde se konaly masivní protesty protibetských aktivistů a odpůrců čínské politiky.

Olympijský oheň ztvárněný také ve formě olympijské pochodně je symbolem her. Jeho původ pochází z Řecka, kde byl udržován po celou dobu antických her.

Obnovení se starodávný zvyk dočkal při olympijských hrách v Amsterdamu 1928, od berlínských her v roce 1936 je součástí rovněž olympijská štafeta.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze