Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štafeta s pochodní zavítala do Bílého domu

22 2001
Washington - Olympijská pochodeň pro Salt Lake City dorazila před vánočními svátky do Washingtonu. Štafetu s posvátným ohněm ze starověké Olympie nesli v hlavním městě Spojených států běžci, jichž se v září bezprostředně dotkl teroristický útok na Pentagon. Cesta štafety Washingtonem vyvrcholila v Bílém domě.

Prezident George Bush převzal pochodeň od Elizabeth Howellové, jejíž manžel zahynul při pádu letadla, a zapálil zvláštní oheň. Od něho pak zažehl další pochodeň, kterou předal dalšímu běžci, studentu Eriku Jonesovi, jenž v ruinách Pentagonu pomáhal obětem. "Děkuji těmto dvěma běžcům za jejich odvahu a odhodlání," řekl Bush.

Zvláštní pozornost věnoval Howellové. "Její účast zde reprezentuje sílu, kterou prokázalo po 11. září mnoho rodin. Modlitby celého národa jsou s vámi. V této sváteční době se modlíme za mír pro vás a vaši rodinu," vzkázal prezident.

Předtím štafeta navštívila Pentagon, v němž po pádu letadla zahynulo 189 lidí. Slavnostní ceremoniál sledovalo přibližně 300 lidí. "Svůj běh věnuji 343 newyorským požárníkům, kteří 11. září přišli o život," řekl Philip Buffa, jenž slouží u požárního sboru ve Washingtonu 22 let.

Štafeta bude z Washingtonu pokračovat na cestě do Salt Lake City přes Baltimoru, Wilmingtonu a Filadelfie. Do utažské metropole dorazí 6. února, dva dny před začátkem her.

Autor:


Další z rubriky

Ruské běžkyně medaile vracet nebudou


Harrachov Olympijské medaile zůstanou běžkyním na lyžích Danilovové a Lazutinové. Dopingové vzorky, odebrané...

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Lazutinová se bude o medaili soudit


Moskva Místo pokory a studu po dopingové aféře přešla ruská běžkyně na lyžích Larisa Lazutinová do...Najdete na iDNES.cz