Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Štafetu běžkyň na lyžích vyhrály Norky, Björgenová získala už třetí zlato

Marit Björgenová slaví zisk zlaté medaile v lyžařské štafetě žen na ZOH ve Vancouveru. | foto: AP

26 2010
Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová se stává královnou olympijských her. Ve štafetě na 4x5 kilometrů dovedla norské kvarteto k suverénnímu triumfu a na tratích ve Whistleru tak získala už třetí zlato, navíc má ještě jeden bronz. Druhé místo obsadily Němky, bronz bralo Finsko. Česká čtveřice skončila třináctá.

Norky v sestavě Vibeke Skofterudová, Therese Johaugová, Kristin Störmer Steiraová a Björgenová získaly olympijské zlato ve štafetě po 26 letech. K prvenství je dotáhly obě bruslařky.

K rozhodujícímu trháku nastoupila na závěrečném úseku Björgenová, která rychle ujela Italce Sabině Valbusaové a na stadionu si mohla dovolit triumfální finiš s vlajkou v ruce.

"Věděla jsem, že Němky a Finky jsou silné, ale hned v prvním stoupání se mi podařilo udělat pět sekund. Vyvíjelo se to v můj prospěch a v posledním kole jsem už věděla, že o to nepřijdeme. Mohla jsem si vzít vlajku, bylo to moc příjemné," prohlásila po závodě Björgenová.

Po zlatu ze skiatlonu a sprintu a bronzu z volné desítky slavila ve Vancouveru zisk už čtvrtého cenného kovu. "Tři z nás se pohybují okolo týmu už dlouho. Zasloužili jsme si to. Byl to úžasný závod a také holky přede mnou jely skvěle," pochválila kolegyně Björgenová.

Claudia Nystadová se raduje ze stříbrné pozice v lyžařském štafetovém závodě že na ZOH ve Vancouveru.

Claudia Nystadová se raduje ze stříbrné pozice v lyžařském štafetovém závodě že na ZOH ve Vancouveru.

Za ní dosprintovala se ztrátou necelé půlminuty Claudia Nystadová a Němky získaly stejně jako před čtyřmi lety stříbro. Mistryně světa z posledních dvou šampionátů Finky byly rády za bronz, protože po nepovedeném úvodním úseku figurovaly až na dvanáctém místě.

"Byl to vzrušující závod. Snažila jsem se bojovat o druhé místo, ale Němky byly o trochu lepší. Byl to úžasný den a ukázalo se, že ve štafetě se může stát cokoliv," uvedla finská finišmanka Aino-Kaisa Saarinenová s odkazem na nepovedený start závodu. Na Italky zůstalo nevděčné čtvrté místo.

Téměř celé české kvarteto, které startovalo ve složení Eva Nývltová, Kamila Rajdlová, Ivana Janečková a Eva Skalníková, zápolí ve Vancouveru s virózou.

Marit Bjoergenová ve štafetovém závodu žen.

Marit Björgenová ve štafetovém závodu žen.

Nejlépe zaběhla Nývltová, na prvním úseku dlouho držela kontakt s čelem závodu a své kolegyni předala v polovině startovního pole jako osmá. V druhé polovině štafety se však Češky propadly a obsadily třináctou příčku z šestnácti zúčastněných týmů.

"Reálný odhad bylo desáté místo, tam jsme tři úseky byli. Skalníková, která čtrnáct dnů nelyžovala, není bruslařka, je klasička, ale nikoho jinýho na čtvrtý úsek nemáme," řekl trenér Jiří Šimůnek.

"V dnešních podmínkách a kvůli těm nemocem to lepší být nemohlo. Porazili jsme tři štafety; samozřejmě výsledek nic moc, ale po tom, co se tady prožilo zdravotně, to jinak nešlo," řekl.

Zklamáním skončil závod pro obhájkyně titulu z Turína Rusky, které procházejí generační obměnou. V úvodu je nepodržela Olga Zavjalovová, která předala až jako devátá a podlehla dokonce i Nývltové.

Ženy - štafeta 4x5 km

1. Norsko (Skofterudová, Johaugová, Steiraová, Björgenová) 55:19,5 min., 2. Německo (Zellerová, Sachenbacherová-Stehleová, Gössnerová, Nystadová) -24,6, 3. Finsko (Muranenová, Kuitunenová, Roponenová, Saarinenová) -30,4, 4. Itálie -45,4, 5. Švédsko -59,4, 6. Polsko -1:09,9, 7. Francie -1:11,1, 8. Rusko -1:41,4, 9. Japonsko -2:20,9, 10. Kazachstán -3:03,8, ...13. Česko (Nývltová, Rajdlová, Janečková, Skalníková) -3:51,7.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze