Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Pondělí 23. října 2017 Teodor, Theodor

Starosta Vancouveru převezme vlajku na vozíku

23 2006
Turín - Stejně jako stovky účinkujících se na nedělní závěrečný ceremoniál olympijských her v Turíně pečlivě připravoval i starosta Vancouveru. Sam Sullivan, jehož město bude v roce 2010 hostit příští zimní olympiádu, musí při slavnostním zakončení her převzít olympijskou vlajku.

Vzhledem k tomu, že je od těžké nehody na lyžích před 27 lety téměř zcela ochrnutý, to pro něho nebude snadný úkol.

Sullivan je od svých devatenácti let upoután na kolečkové křeslo, po úrazu krční páteře dokáže jen částečně hýbat prsty na rukou. Na čtvrteční tiskové konferenci, na níž byla v Turíně představena část ceremoniálu, ale před novináři nešetřil vtipem.

"Mnozí zpochybňovali zdravý rozum Vancouveru, že do Turína poslal svého nejhoršího lyžaře," prohlásil, než předvedl, jak vlajku převezme. Pomoci mu má zvláštní držák připevněný na jeho vozíku s elektrickým pohonem.

Stejně jako jeho předchůdci prý na pódiu zvládne i hrdé mávání vlajkou. Nacvičil si na to rychlé manévrování křeslem ze strany na stranu, které zástavu rozhýbe.

"Nejhorší možný scénář je, že mi vlajka zakryje výhled, já ztratím orientaci a spadnu z pódia," řekl Sullivan, jenž je ve funkci od listopadu 2005.

Manévry, které předvede až 500 milionům televizních diváků po celém světě, prý trénoval dlouhé hodiny na různých parkovištích ve Vancouveru, často v pozdních hodinách, a vysloužil si množství podezíravých pohledů. Svižnou otočku předvedl i novinářům a s úsměvem je pak varoval: "Doma tohle nezkoušejte."

Bez žertů pak ale zdůraznil, že chce ukázat, že je možné překonávat bariéry. "Před sedmadvaceti lety jsem ležel ochrnutý na nemocniční posteli. Mnoho dalších let jsem strávil po různých ústavech," řekl Sullivan.

"Nikdy jsem si nedokázal ani představit, že jednou budu moci reprezentovat svou zemi, provincii a město na tomto úžasném podniku," dodal.

Zda si bude moci vychutnat příští olympiádu v roli starosty, zatím neví. Jeho současný mandát skončí v roce 2009, může se ale ucházet o znovuzvolení i na další funkční období.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze