Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Startuje desetiboj, představí se i Doktor

22 2004
Atény - Boj o zlatou olympijskou medaili začíná v pondělí pro českého desetibojaře Romana Šebrleho. A to už brzy ráno, první disciplína, běh na sto metrů, ho společně s Tomášem Dvořákem čeká patnáct minut po osmé hodině. V tu dobu už bude mít za sebou rozjížďku v závodu na tisíc metrů rychlostní kanoista Martin Doktor.

Průběh desetiboje
sledujte ON-LINE

Šebrle i Doktor zvolili podobnou taktiku a do dějiště her přiletěli až na poslední chvíli, aby je nic nerozptylovalo.

Šebrle se připravoval doma, Doktor v Záhřebu. Zatímco desetibojařský rekordman se ubytoval v olympijské vesnici a jeho jedinou výhodou je samostatný pokoj, kanoista se rychle přesunul do pronajatého domku hned u kanálu.

Šebrle je považován za velkého favorita a sám se nijak netají tím, že po stříbru ze Sydney je jeho cílem zlato. Ale aby ho získal, bude muset Američanovi Tomovi Pappasovi oplatit loňskou prohru z mistrovství světa v Paříži.

A diváci budou zřejmě na straně jeho soupeře, neboť Pappasův dědeček byl Řek. Druhý český desetibojař Tomáš Dvořák bude bojovat nejen s konkurenty, ale i s vlastními zdravotními problémy.

Martin Doktor už zažil rub i líc sportovní kariéry. Po dvou zlatých v Atlantě skončil v Sydney hluboko pod stupni vítězů.

Tehdy si hodně stěžoval na vítr, a tak není divu, že hned po příletu do Atén zjišťoval povětrnostní podmínky. S tím, co se dozvěděl, byl vcelku spokojen. Teď se modlí, aby to vydrželo - a nejen při pondělních rozjížďkách na kilometr.

Maria Mutolaová z Mosambiku je už na pátých hrách, ale na půlce tentokrát není tak výraznou favoritkou. Zdravotní problémy způsobily, že na začátku července v Lausanne poprvé po dvou letech prohrála.

Její ruská přemožitelka Světlana Čerkasovová se do finále nedostala, ale Slovinka Jolanda Čeplaková je připravena obhájkyni titulu a trojnásobnou mistryni světa pořádně prohnat.

V diskařském kruhu se schyluje k prvnímu olympijskému zlatu pro Litvu. Virgilius Alekna ho získal už před čtyřmi lety v Sydney a pozici světové jedničky si udržel. Do finále této kdysi parádní československé disciplíny postoupil i Libor Malina.

Na programu je i pýcha americké atletiky - finále běhu na 400 metrů. Na čtvrtce uniklo Američanům zlato za poslední půlstoletí jen dvakrát. V roce 1976 je o ně připravil Kubánec Juantorena, o čtyři roky později bojkot her v Moskvě.

Letos však nejlepší čtvrtkaři v čele s mistrem světa Youngem neprošli domácí kvalifikací a jejich krajany v Aténách zle prohání trojice Jamajčanů i Francique z Grenady.

Rozběhy čekají Mužíka s Tesaříkem na dlouhých překážkách, kvalifikace kladivářku Vrbenskou a Dibelková vyrazí hned ráno na chodeckou dvacítku. Vpodvečer pak v olympijském bazénu předvedou svou povinnou sestavu akvabely Bernardová s Bursovou.

Na vzpěračské pódiu se Řek Akakios Kakiasvilis pokusí dokázat to, co se v sobotu nepovedlo Dimasovi - získat čtvrté olympijské zlato. Původem Gruzínec první dva triumfy v kategorii do 94 kilogramů získal ještě pro Sovětský svaz, do Atén se vystěhoval až v roce 1994, a tak stále stojí tak trochu v Dimasově stínu.

Teď má šanci z něj konečně vystoupit a především napravit čest řeckého vzpírání, pošramocenou Sampanisovým dopingem.

Autoři: ,


Grafton Recruitment Praha
Specialista technické podpory

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze