Startuje desetiboj, představí se i Doktor

22 2004
Atény - Boj o zlatou olympijskou medaili začíná v pondělí pro českého desetibojaře Romana Šebrleho. A to už brzy ráno, první disciplína, běh na sto metrů, ho společně s Tomášem Dvořákem čeká patnáct minut po osmé hodině. V tu dobu už bude mít za sebou rozjížďku v závodu na tisíc metrů rychlostní kanoista Martin Doktor.

Průběh desetiboje
sledujte ON-LINE

Šebrle i Doktor zvolili podobnou taktiku a do dějiště her přiletěli až na poslední chvíli, aby je nic nerozptylovalo.

Šebrle se připravoval doma, Doktor v Záhřebu. Zatímco desetibojařský rekordman se ubytoval v olympijské vesnici a jeho jedinou výhodou je samostatný pokoj, kanoista se rychle přesunul do pronajatého domku hned u kanálu.

Šebrle je považován za velkého favorita a sám se nijak netají tím, že po stříbru ze Sydney je jeho cílem zlato. Ale aby ho získal, bude muset Američanovi Tomovi Pappasovi oplatit loňskou prohru z mistrovství světa v Paříži.

A diváci budou zřejmě na straně jeho soupeře, neboť Pappasův dědeček byl Řek. Druhý český desetibojař Tomáš Dvořák bude bojovat nejen s konkurenty, ale i s vlastními zdravotními problémy.

Martin Doktor už zažil rub i líc sportovní kariéry. Po dvou zlatých v Atlantě skončil v Sydney hluboko pod stupni vítězů.

Tehdy si hodně stěžoval na vítr, a tak není divu, že hned po příletu do Atén zjišťoval povětrnostní podmínky. S tím, co se dozvěděl, byl vcelku spokojen. Teď se modlí, aby to vydrželo - a nejen při pondělních rozjížďkách na kilometr.

Maria Mutolaová z Mosambiku je už na pátých hrách, ale na půlce tentokrát není tak výraznou favoritkou. Zdravotní problémy způsobily, že na začátku července v Lausanne poprvé po dvou letech prohrála.

Její ruská přemožitelka Světlana Čerkasovová se do finále nedostala, ale Slovinka Jolanda Čeplaková je připravena obhájkyni titulu a trojnásobnou mistryni světa pořádně prohnat.

V diskařském kruhu se schyluje k prvnímu olympijskému zlatu pro Litvu. Virgilius Alekna ho získal už před čtyřmi lety v Sydney a pozici světové jedničky si udržel. Do finále této kdysi parádní československé disciplíny postoupil i Libor Malina.

Na programu je i pýcha americké atletiky - finále běhu na 400 metrů. Na čtvrtce uniklo Američanům zlato za poslední půlstoletí jen dvakrát. V roce 1976 je o ně připravil Kubánec Juantorena, o čtyři roky později bojkot her v Moskvě.

Letos však nejlepší čtvrtkaři v čele s mistrem světa Youngem neprošli domácí kvalifikací a jejich krajany v Aténách zle prohání trojice Jamajčanů i Francique z Grenady.

Rozběhy čekají Mužíka s Tesaříkem na dlouhých překážkách, kvalifikace kladivářku Vrbenskou a Dibelková vyrazí hned ráno na chodeckou dvacítku. Vpodvečer pak v olympijském bazénu předvedou svou povinnou sestavu akvabely Bernardová s Bursovou.

Na vzpěračské pódiu se Řek Akakios Kakiasvilis pokusí dokázat to, co se v sobotu nepovedlo Dimasovi - získat čtvrté olympijské zlato. Původem Gruzínec první dva triumfy v kategorii do 94 kilogramů získal ještě pro Sovětský svaz, do Atén se vystěhoval až v roce 1994, a tak stále stojí tak trochu v Dimasově stínu.

Teď má šanci z něj konečně vystoupit a především napravit čest řeckého vzpírání, pošramocenou Sampanisovým dopingem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Další z rubriky

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Porsche Panamera 4,8...
Porsche Panamera 4,8...

r.v. 2012, naj. 133 191 km, benzín
929 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz