Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Neděle 22. října 2017 Sabina

Stastny, Barkov, Parise... Kdo na hrách zklame vlast svých předků?

PŘEDÁNÍ. Americký kapitán Paul Stastny přebírá z rukou Reneho Fasela trofej pro třetí tým hokejového mistrovství světa. | foto: Reuters

13 2014
S rodiči nemluví jinak než slovensky. "A co se mé krve týká, jsem stoprocentní Slovák. Je to dědictví, které si v sobě nesu," říká Paul Stastny. Avšak s dodatkem: "Na téhle olympiádě budou naši fandit jenom Americe."

Syn legendy Petera Šťastného patří k hráčům, již mohou v Soči na ledě způsobit hokejové "zmatení národů". Co kdyby ve čtvrtek v zahajovacím souboji USA právě proti Slovákům založil Stastny akci, co obere zemi jeho předků o body?

Snad ani nepřemýšlet nad tím, kdyby hbití útočníci Leonid Aleksandrovič Komarov a Aleksander Barkov srazili svými góly pořadatelskou zemi - oba hrají za Finy.

Podobných "přeběhlíků" je na ledě v Soči několik. A je zajímavé, jak se hokejové osudy zapletou. Když slavný hráč sovětské éry Boris Majorov začal trénovat ve Finsku, chtěl koučovat ve svém týmu aspoň pár vyzkoušených hráčů. Proto si do Tampere přitáhl útočníka Barkova seniora - a cenné hokejové geny jeho syna, ročníku 1995, teď patří Finům.

"Nebylo to těžké rozhodování," říká Barkov junior. "Upřímně, mě hry v Soči nijak neberou kvůli tomu, v jaké zemi se hraje."

To spoluhráč Leo Komarov, jenž se narodil v estonské Narvě, oponuje: "Pro mě jde naopak o mimořádnou věc. Rusko je krásná země a vlast obou mých rodičů."

Mezi velmocemi přeskočil skvělý forvard Zach Parise. Jeho táta Jean-Paul je hrdý Kanaďan, Zach reprezentuje USA. "Nebýt mě, nikdy by Americe nefandil. Takhle změnil názor, syn je syn," říká.

Obranu Vancouveru prohání  Alexander Steen (vlevo) ze St. Louis Blues. Hokejku

Obranu Vancouveru prohání Alexander Steen (vlevo) ze St. Louis Blues. Hokejku mu nadzvedává Daniel Sedin.

Švýcar Benjamin Plüss natlačil na mantinel finského útočníka Lea Komarova a

Švýcar Benjamin Plüss natlačil na mantinel finského útočníka Lea Komarova a vznikla tato zajímavá fotografie.

Ondřej Pavelec z Winnipegu je překonán, postaral se o to Zach Parise.

Ondřej Pavelec z Winnipegu je překonán, postaral se o to Zach Parise.

Švédský kanonýrský objev letošní sezony NHL Alexander Steen se narodil v Kanadě a vyrůstal v Německu. Lotyš Kulda pochází dokonce z území bývalé NDR, z Lipska. Hvězdný Slovák Chára má českého otce, česko-slovenští rodiče přivedli na svět ve Vídni nynější ofenzivní hvězdu Thomase Vaneka, on přes zjevnou nevýhodu pro hokejovou kariéru zůstal věrný rakouskému týmu.

Opačný příklad nastává, když z­ řady Slovanů vystupuje hokejista s dlouhými vlasy. "Zbožňuju tohohle kluka. Koukněte na něj, mluví a vypadá jako surfař z Kalifornie," říká americký novinář o Viktoru Tichonovovi, vnukovi sovětské legendy, který vyrůstal v San Jose.

Tichonov věrný zůstal a nese naději, že Rusové v Soči navážou na éru jeho dědy. Jiní "přeběhli".Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze