Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štefko zaběhl limit, ale OH ještě nemá jisté

23 2004
Praha - Třetí nejlepší výkon kariéry přinesl maratonci Róbertu Štefkovi titul mistra republiky i limit na olympijské hry. Po doběhu na třetím místě Pražského mezinárodního maratonu v čase 2:12:35 hodiny si ani tkaničky u bot rozvázat nemohl. "Teď už přeci nikam nespěchám," odmítl s úsměvem pomoc a sháněl se po účastnické medaili, kterou viděl na krku soupeřů.

"Snad jsem neproběhl jiným cílem," vtipkoval.

Na nové trati běžel správně. Závodil v chladu a dešti velmi dobře a v cíli si připsal jeden z velkých úspěchů v životě. "Tý volé, ty seš bůh," potřásl mu pravicí a s typickým přízvukem Mirečka ze známé filmové série Básníků Mulugeta Serbessa, další naturalizovaný Čech. Původem Etiopan skončil v domácím šampionátu druhý a na závěrečné tiskové konferenci plnil s širokým úsměvem roli tlumočníka.

O Štefka byl neskutečný zájem. Běhal mezi sponzory, novináři, musel na vyhlášení - na stupních vítězů byl celkem čtyřikrát. "Takový zájem o mě byl naposledy po maratonu v Košicích v roce 1999," marně lovil v paměti podobný shon kolem své osoby.

"Zase vyhlášení?" divil se. "Vždyť nestihnu ani vyklusat," rozčiloval se naoko. Sotva totiž chodil a vyškrábat se na stupínek nejvyšší mu činilo vcelku potíže.

Poprvé Štefkovi v jeho životě zahráli českou hymnu. "Nemám k ní daleko, běhal jsem za Československo," pravil pětatřicetiletý závodník. "Pak jsem závodil za Slovensko, možná jsem k české části hymny měl dluh. Takže teď je to spravedlivé," smál se.

Po vítězství v půlmaratonu v Domažlicích už má druhý český titul. "Moje cíle jsou vyšší, že byly tyto závody i součástí mistrovství republiky, to je bonus," vysvětloval.

Nyní Štefko musí čekat, zda dostane souhlas slovenské strany k olympijskému startu. "Povídal jsem, že toto může být poslední maraton v životě, ale asi tedy ještě nějaký zkusím. Běželo se mi dobře, i když na konci mi už bylo všechno jedno," smál se Štefko. "Klepal jsem se, svaly jsem měl unavené, byl jsem zkřehlý. Ale ty stavy při horku jsou daleko horší," pochvaloval si chladné počasí a déšť, což mu dnes sedělo.

Ví, že v Aténách bude závod zcela rozdílný, zejména teplota bude daleko vyšší. "Jak běhám kros v blátu a dešti, tak mi to vyhovuje. To bude trápení, šílené podmínky," prorokoval. Ale cení si již olympijské účasti. "Aspoň si budu moci říct, že když se tomu věnuji tak dlouho, běháním žiju, že jsem si proběhl tu trať, kde ta maratonská myšlenka vznikla," povídal. "Bez ohledu na výsledek to určitě bude velký zážitek," věřil.

Nyní si týden od běhání dá úplný pokoj. "Ale bude to příjemné lízání si ran, neboť se závod povedl. Taková bolest to nebude," podotkl. Těší se na rodinu, bude se věnovat manželce a dvěma synům. "Možná si se starším vyjedu do hor, budeme chodit, sauna, perlička, užijeme si to," plánoval výlet s čtyřletým klukem.

Počká, jak dopadne jeho případ, pak naplánuje přípravu. Česká republika může mít na olympiádě poprvé od Atlanty opět maratonce.

Róbert Štefko se při Pražském mezinárodním maratonu stal mistrem republiky.

Autor:


Další z rubriky

Šebrle: Jsem línej na to, co mě nebaví


Atény Přišel neoholený, kruhy pod očima, v obyčejném triku. Mžoural a chraptěl. Skoro nespal. Nejradši by...

Devátá medaile pro Železného


Atény Osm medailí přivezl český olympijský tým z Atén. Devátou si zaslouží Jan Železný. Za celoživotní...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...Najdete na iDNES.cz