Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stín dopingu padl na závěr olympiády

24 2002
Salt Lake City - Tři případy krevního dopingu poznamenaly závěr olympijských her v Salt Lake City. Pozitivní test na darbepoetin měli běžci na lyžích Johann Mühlegg ze Španělska a Rusky Olga Danilovová a Larisa Lazutinová. Všichni tři byli pár hodin před závěrečným ceremoniálem vyloučeni z olympijských her. Mühlegg a Lazutinová musí vrátit zlaté medaile, které vybojovali v závěrečných závodech na 50 respektive 30 kilometrů. Španělskému běžci však zůstanou dva tituly z třicítky a kombinace, ruská lyžařka si odveze stříbrné kovy z patnáctky a kombinačního závodu. Pořadí Kateřiny Neumannové v těchto závodech tak zůstane beze změny. Běžci užili nový krevní doping

Závod mužů na 50 kilometrů vyhrál po Mühleggově diskvalifikaci Rus Michail Ivanov. Druhý skončil Estonec Andrus Veerpalu a třetí Nor Odd-Björn Hjelmeset. Zlato v třicítce žen získá dodatečně Italka Gabriela Paruzziová, stříbro její krajanka Stefania Belmondová a bronz Norka Bente Skariová.

O tom, zda budou dopingoví hříšníci potrestáni a na jak dlouho, rozhodne Mezinárodní lyžařská federace.  "Obě medaile, které obdržel Johann Mühlegg, ztrácejí na ceně," podotkl šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge. "Ztratil veškerý respekt a úctu sportovního světa. Nikdy nebude uznáván jako olympijský vítěz," dodal Rogge.

Mühlegg předstoupil dnes ráno před disciplinární komisi MOV, které předsedal Němec Thomas Bach. Po zhruba hodinovém rozhovoru se beze slova odebral zpět do běžeckého areálu v Soldier Hollow.

V té době ještě nebylo jasné, zda je užití darbepoetinu považováno doping. Člen lékařské komise MOV Jordi Segura upozorňoval na to, že sice není na oficiálním seznamu, ale že ji lze řadit do skupiny takzvaných peptidhormonů jako látku
příbuznou EPO. Látka, kterou produkuje americký farmaceutický koncern Amgen pod názven Aranesp, aplikují lékaři pacientům s onemocněním ledvin.

Mühlegg žádal o provedení druhého testu, ale ten potvrdil výsledek prvního. "V uplynulých pěti dnech jsem držel speciální dietu," vysvětloval marně Němec se španělským pasem. "Dva dny jsem užíval jen proteiny a tři další pak uhlohydráty. Mimo to jsem měl v noci průjem a zvýšenou teplotu, což jistě také sehrálo
svou roli," dodal.

Šéf lékařské komise MOV Patrick Schamasch toto vysvětlení odmítl. "Dieta a průjem přece nezvýší hladinu hemoglobinu v krvi. To je nesmysl," dodal Schamasch.

Lazutinová přispěchala s jiným vysvětlením. V jejím případě prý za zvýšenou hladinou hemoglobinu stojí psychické vypětí, které v ženském organismu vyvolá dočasné změny.

Ruská běžkyně na lyžích Larissa Lazutinová se brání fotografování při opouštění olympijského komplexu v Soldier Hollow. Po pozitivním dopingovém nálezu ji byla odebrána zlatá medaile za vítězství v závodě na 30 km klasicky.

Autor:


Další z rubriky

Slalomář Baxter musí vrátit olympijský bronz

Baxter s inhalátory

Londýn Britský lyžař Alain Baxter přijde kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu o bronzovou olympijskou...

Olympionička Novotná sbírá po tréninku žíněnky


Benátky nad Jizerou V chumlu rychlobruslařů, kteří se několikrát týdně brzy ráno prohánějí po ledové ploše benáteckého...

Norové žádají vrácení dopingových medailí


Oslo Představitelé Norského olympijského výboru vyzvali podle rakouské tiskové agentury APA Mezinárodní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz