Stolní tenistky byly zmrzlé, ale postupují

15 2004
Atény - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Jen s malým klopýtnutím uprostřed zápasu s Brazilkami postoupil do 3. kola olympijského turnaje pár Renáta Štrbíková - Alena Vachovcová. Soupeřky zdolaly o dva sety. Představili se i mužští deblisté Petr Korbel a Richard Výborný. Splnili povinnost a hladce přehráli protivníky z Konga.

"Byl to jeden z těch snadných soupeřů, ale je dobře, že jsme si s nimi mohli zahrát před dalším zápasem s Rusy," komentoval výhru 4:0 na sety Richard Výborný.

"Ani jeden z nás doma debly nehraje, tady nás šéfové výpravy poprosili, ať to zkusíme. Zápas nám každopádně dal spoustu nových zkušeností," nelitoval porážky konžský stolní tenista Momo Babungu, který s kolegou Josém Luyindulou nedal v žádném ze setů víc než pět bodů.

Klání bylo jednoznačné, bez dlouhých výměn, protože ve chvíli, kdy čeští hráči zahráli agresivně, soupeři z Konga v drtivé většině případů zareagovali pozdě.

"Pokud bychom měli prohrát, tak asi bychom skončili s pingpongem," žertoval po zápase Petr Korbel, ale pak už vážně podotkl: "Přijeli naplnit Coubertinovo heslo není důležité vyhrát, ale zúčastnit. Škoda jen, že to nebyl soupeř, který by nás pořádně prověřil."

Brazilky zazlobily
První vítězný míček zápasu českých deblistek si v z třetiny zaplněné olympijské hale Galatsi, kde se hraje souběžně na čtyřech stolech, připsaly v modrém hrající Brazilky Ligia Silva Santosová a Mariany Monakaová.

První sada však poté byla jasnou záležitostí českých hráček, které nastoupily v růžových dresech. Zvítězily 11:2, ve druhém setu dovolily soupeřkám o dva míčky více. Zápas vypadal, že rychle skončí, ale Brazilky se otřepaly.

"Ze začátku to vypadalo v pohodě, ale pak se rozehrály. Navíc já jsem ustoupila a začala bránit, abychom to nějak dohrály, což byla chyba, protože jsem překážela Renátě, která nemohla hrát svoje útoky a výpadovky," vysvětlila Alena Vachovcová, proč se spoluhráčkou prohrála třetí a čtvrtou sadu.

Důvodem byla i změna taktiky Brazilek, které začaly hrát míče na zadní část českého stolu. "Bylo to o tom, kdo udrží míč na stole, protože nemůžu dávat spin na rotaci. Bylo to něco jiného, než jsem zvyklá v Čechách," podotkla Vachovcová.

V pátem setu Češky opět zabraly, kdy vyhrály prvních pět míčků za sebou. Soupeřkám však poté dovolily přiblížit se až na 10:9, stejně jako v šesté sadě, která nabídla i jednu z mála delších pohledných výměn pro diváky. V obou případech se Vachovcové se Štrbíkovou povedlo vítězný míč získat, takže si mohly připsat celkové vítězství 4:2.

"Naše devčata byly technicky zdatnější a hrály hodně takticky. Zároveň na ně dolehla atmosféra, byly zmrzlé," zhodnotil zápas český kouč Aleš Sviták, podle něhož se na zápasu podepsalo drobné zranění Štrbíkové.

Vzhůru na Chorvatky a Rusy
V dalším kole na Štrbíkovou s Vachovcovou čeká chorvatský pár Tamara Borosová a Cornelia Vaidová. "Borosová je ostřílená hráčka, která ráda hraje ve středu, tak se jí to budeme snažit znemožnit," podotkl Sviták.

Česká mužská dvojice se zítra ve druhém kole deblu střetne s ruským párem Dimitrij Mazunov a Alexej Smirnov. "Šance jsou padesát na padesát. Máme už na ně vymyšlenou taktiku," prozradil český reprezentační trenér Miroslav Cecava.

Ženy:
Čtyřhra - 1. kolo:

Štrbíková, Vachovcová (ČR) - Nonakaová, Silvaová-Santosová (Braz.) 4:2 (2, 4, -7, -6, 9, 9).
Muži:
Čtyřhra - 1. kolo:
Korbel, Výborný (ČR) - Babungu, Luyindula (Kongo)  4:0 (3, 4, 6, 4).

České stolní tenistky Renáta Štrbíková a Alena Vachovcová hrají s Brazilkami na olympiádě v Aténách. (15. srpna 2004)

České stolní tenistky Renáta Štrbíková a Alena Vachovcová odcházejí k hracímu stolu po poradě s trenérem Alešem Svitákem během zápasu s brazilskou dvojicí. (15. srpna 2004)

České stolní tenistky Renáta Štrbíková a Alena Vachovcová hrají s Brazilkami na olympiádě v Aténách. (15. srpna 2004)

Čeští stolní tenisté Petr Korbel a Richard Výborný hrají i na olympiádě v Aténách s párem z Konga. (15. srpna 2004)Nejčtenější

Dvě Barbory. Zlaté české naděje pro olympijské Tokio či Paříž

Barbora Malíková si doběhla pro zlato na mládežnické olympiádě v Buenos Aires.

Vyrostou z nich hvězdy pro hry v Tokiu či Paříži? Češky Barbora Seemanová a Barbora Malíková zatím...

Další z rubriky

Desetibojař Šebrle je českým hrdinou

Bába, Capalini, Šebrle

Praha Jediná zlatá medaile desetibojaře Šebrleho. Tak zůstane aténská olympiáda 2004 uchována v kronikách...

Romane, milujeme tě, volali v Rychnově


Rychnov nad Kněžnou Ranní slunce odhaluje městečko schované v údolí. Rychnov nad Kněžnou, místo, jež desetibojař Roman...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat