Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Stop dopingu, zní z olympijského Londýna. Slídit mají i uklízečky

NOVÁ ZBRAŇ. Dopingoví komisaři chtějí na olympijských hrách v Londýně 2012 využívat nový typ testů na růstový hormon HCH.

4 2011
Odpadkové koše sice prohrabávat nebudou, ale musí být ve střehu. Organizační výbor olympijských her v Londýně 2012 má jasno - součástí "inteligentní strategie" boje proti dopingu budou příští rok také uklízečky. "Jakékoli indicie, které by mohly naznačovat spojitost s dopingem, musí ohlásit," říká manažer pro dopingovou problematiku Jonathan Harris.

Pro britské organizátory je boj proti dopingu jednou z priorit olympijských her v Londýně 2012. Naplánován je rekordní počet dopingových testů - 5000.

S největší pravděpodobností dopingoví komisaři vytáhnou do boje se zcela novou zbraní. Připraveny jsou totiž nové testy na odhalení růstového hormonu HGH, jenž kromě stimulace růstu výrazně napomáhá regeneraci.

Zatímco ty předešlé byly schopny detekovat známky růstového hormonu pouze 72 hodin po jeho užití, nový typ testů by odhalil užívání HGH  až 21 dnů po jeho aplikaci.

Vědci a experti se shodli na možnosti jeho využití na nedávné antidopingové konferenci v Londýně. Pokud novým testům udělí certifikát Světová antidopingová agentura WADA, pod pěti kruhy (ale také v americké lize zámořského fotbalu NFL) budou sportovci podstupovat zcela nový druh krevních testů.

Speciální trénink už absolvovalo téměř tisíc členů dopingového "doprovodu", osob, které provázejí sportovce k samotném odběru. I jejich činnost je začleněna do systému tzv. "inteligentní strategie".

Ten kromě jiného zahrnuje horkou telefonní linku v olympijské vesnici, na kterou bude možné hlásit jakékoli dopingové podezření. Veškerý personál dostane školení. Doping budou hlídat jak příslušníci bezpečnostní služby, tak členové úklidových čet.

Autor:


Témata: doping, Londýn
Najdete na iDNES.czmobilní verze