Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepatřím mezi favoritky, medaile se nečeká, říká Strachová před slalomem

Lyžařka Šárka Strachová | foto: AP

21 2014
Roza Chutor (Od našeho zpravodaje) - V Levi ji z postupových příček sfoukl vítr, v Courchevelu neuspěla, v Lienzu se natahovala po elitní desítce, ale skončila dvanáctá. Slalomářce Šárce Strachové se v olympijské zimě nedařilo vrátit do pozic, na které bývala coby mistryně světa zvyklá. Až generálka v Kranjske Goře týden před zažehnutím olympijského ohně naznačila, že pod pěti kruhy v Soči není nic nemožné.

"Je to tak našlapané," povídala tehdy. "Chyběl kousek na stupně vítězů, na páté místo."

Povzbuzena výkonem i výsledkem zahájila Strachová svou olympijskou misi superkombinací, kde brala 9. místo. Hlavně díky nejlepšímu času ve slalomové části. Znovu se tak nadopovala sebevědomím. "Je to výsledek, co potěší," souhlasila vlajkonoška české výpravy. "Ale musíme se dívat na to, kolik tady bylo slalomářek." Přesto pak slíbila: "Pro medaili udělám všechno."

Od smolného obřího slalomu, který v úterý v dešti nedokončila, obrátila naplno pozornost k nejtočivější a své nejoblíbenější disciplíně. A znovu pilovala start, svou slabinu. "Na každém kole ztratím 1 desetinu a to pak klidně může udělat 3 místa. Klidně můžu bednu prohrát, ještě než dojedu do první brány," připustila.

Před čtyřmi lety ve Vancouveru dosáhla lyžařka ještě jako Záhrobská na senzační bronz. Po první jízdě byla dokonce druhá, v té druhé však na rozbitém sněhu chybovala a klesla. "Ohromná radost," jásala.

Těžká trať ji možná čeká i tentokrát. Organizátoři sice pistu "betonují" chemií, agresivní slunce přes den však jejich snaze navzdory sníh ničí. Nadějí je aspoň start závodu: 1. kolo zahájí před pátou místního času, to druhé pod světly ve čtvrt na devět. "A taky budu mít úplně jiné číslo než v obřím slalomu," připomněla Strachová. "Navíc ten slalomový kopec je menší, tak se bude organizátorům lépe připravovat."

České sjezdařské jedničce patří v hodnocení slalomu Světového poháru "až" 16. pozice. Možná i proto je střídmá ve svých očekáváních. "Žádné umístění v hlavě nemám," pronesla. "Jsem ráda, že jsem se posledním pohárovým závodem dostala do top patnáct, tudíž budu v losované patnáctce. Udělám maximum a budu se snažit zajet co nejlépe a být co nejvýše."

Její pohodě může dodat i úplně jiná pozice, s níž na dnešní start půjde. Před bronzovým Vancouverem pravidelně bojovala o vítězství, byla adeptkou na malý Křištálový globus za triumf v disciplíně a medaile se od ní možná i čekala.

Zato letos? "Myslím, že nepatřím mezi favoritky. Žádný zvláštní tlak na mě není, medaile se určitě nečeká," říkala. "Chci si tu situaci užít a využít toho, že mohu útočit zezadu a jedině překvapit. Nevím, jestli je to příjemnější pozice, je prostě jiná. Neumím to přiblížit, jde o vnitřní pocit. Uvidíme, nechám se překvapit."

Minulé úterý slavila Strachová 29. narozeniny. Co bude slavit dnes?

Autor:






Nejčtenější

Najdete na iDNES.cz



mobilní verze