Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Straková je šťastná, jede na olympiádu

3 2004
Praha - Je šestou do atletické party, která si již zajistila účast na srpnové olympiádě v Aténách. Teď se může třiadvacetiletá výškařka Iva Straková v klidu připravovat na vrchol sezony i její dosavadní kariéry. "Zbývá dost času. Musím se nachystat, ráda bych se dostala do finále," říká česká halová jednička loňské sezony.

Seznam nominovaných je krátký: Ptáček, Bába, T. Janků, Hlavoňová, Holuša a Straková. Další čtyři mají B-limity. Předpokládá se, že se kvalifikuje asi třicet atletů.

"Od začátku sezony jsem se dost trápila, nemohla se chytit technicky. Hodně mě srážely zdravotní potíže. Teď jsem hodně spokojená," přiznává.

Od loňského léta jí trápil zánět v koleni, pak kotník na odrazové noze. Hned v lednu měla dvakrát chřipku a ani teď se necítí fit. Problémy jí uhasily naději na účast na halovém mistrovství světa v Budapešti. "Nemohla jsem závodit v Hustopečích, musela odříct start v Německu. Limit jsem nesplnila, tak se budu o víkendu dívat u tety na televizi," má jasný náhradní plán. A fandit? "No jasně!"

Třebaže po loňských startech na šampionátech v Birminghamu i Paříži nechtěla chybět ani na prvním vrcholu sezony v BUdapešti, převládá u ní dobrá nálada. "Potvrdila jsem olympijský B-limit, což je pro mě nejdůležitější. V přípravě se pár skoků povedlo, ale neudržela jsem stabilní formu. Každý pokus byl jiný. Nedá se říct, zda jsem před odjezdem do Bratislavy se skokem 191 centimetrů počítala," tvrdí výškařka pražského Olympu.

Tamní prostředí v hale Elán jí sedí, před rokem v Bratislavě na mezinárodním mistrovství udělala osobní rekord 196 cm, venku je její maximum o pět centimetrů menší. "Je možné, že se mi v hlavě něco vybavilo a pomohlo k dobrému pokusu. Vyloženě formu jsem necítila, na druhou stranu nemůžu ani říct, že bych byla nějak překvapená," říká Straková, druhá z nedávného republikového šampionátu v pražské Stromovce.

Dopoledne si jde zatrénovat na Olymp, odpoledne má volnější. "Opět mě trápí nějaká viróza, mám spíše odpočinkové období. Začátkem dubna bych se ráda vydala za přípravou do tepla. Zřejmě na Kanárské ostrovy. Ještě se musím s trenérem domluvit. Chci se zaměřit i na regeneraci, aby se zranění nevracela. Ve Stromovce máme po povodních trochu problémy, možná pojedu alespoň na týden i do Nymburka. Model přípravy se nám loni osvědčil, větší změny v něm nechystáme."

Fyzickou přípravu má u Strakové na starosti trenér Nejdl, na technickou část dohlíží Jaroslav Kovář. "Nechci předbíhat, do olympiády zbývá moře času, ale je jasné, že bych tam potřebovala skočit alespoň 193. Na loňském halovém světovém šampionátu v Birminghamu se skákalo do finále za 195 centimetrů. A přes laťku se dostalo deset závodnic! Výška šla ohromně nahoru. Já se jí věnuji teprve od sedmnácti. Doufám, že to nejlepší mám ještě před sebou."

Autor:


Nejčtenější

Křik ženského pelotonu. Cyklistkám se nelíbí trať na olympiádě v Tokiu

Zlatou medaili v silničním závodu s hromadným startem v Riu vyhrála po...

Pořadatelé letní olympiády v Tokiu 2020 zveřejnili tratě mužského a ženského silničního závodu....

Další z rubriky

Šestý muž z Atén na Peking nemyslí


Plzeň Nepózoval fotografům, zůstal ve stínu bronzového kolegy Libora Capaliniho. Ale uvnitř cítí...

Měli blízko, medaile nezískali. Proč?


Praha Jediné umístění dokáže ve sportu spustit takový vodopád slz. Čtvrtá příčka. Ani druhá, dokonce ani...

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...Najdete na iDNES.cz