Straková pokořila Vlašičovou a spolu s Dubnovou je ve finále výšky

Romana Dubnová - Výškařka Romana Dubnová zvládla olympijskou kvalifikaci. | foto: Reuters

21 2008
Peking (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Spokojené byly po skončení kvalifikace výškařek Ivana Straková a Romana Dubnová. Postupem do finále splnily svůj cíl. "Finále je taková odměna," řekla Straková.

Kvalifikace výškařek probíhala poněkud netradičně. Nejprve byla těsně před zahájením o hodinu odložena kvůli vytrvalému dešti. Potom bylo do finále vpuštěno patnáct výškařek, i když neskočily limitní výšku 196 cm.

"Je to fér," domnívá se Romana Dubnová. "Nechali nás čekat hodinu na stadionu. Kdyby nás tady drželi ještě kvůli dalším pokusům, to by nebylo příjemné."

Ivana Straková přidává osobní zkušenost. "Už jsem to zažila. A naopak. Vloni v Ósace nás nechali skákat dál a i ten limit skočily všechny, takže to nic neřešilo."

Odlišně přijaly obě české atletky odložení závodu. "Já jsem nebyla ráda. Ráno jsem se cítila dobře a chtěla jsem na to jít," řekl Dubnová. "Já jsem se ráno nestačila nasnídat, tak jsem si alespoň stačila dát banán," pochvalovala si naopak Straková.

I když podmínky na stadionu vypadaly strašidelně, výškařkám nevadily. "Mně déšť jindy vadí, ale dneska to bylo v pohodě. Nebylo to tak hrozné," zhodnotila Straková. "Pro mě je horší vítr. A ten nebyl žádný," přidala se její kolegyně.

Jediné, z čeho neměly radost obě společně, bylo doskočiště plné vody. "Bylo pěkně hnusné. Navíc ty žíněnky byly hodně měkké, takže jsme se vždycky hodně probořily a pořádně si zaplavaly," řekla za obě Dubnová.

Tu málem rozhodili i organizátoři. Před klíčovým třetím pokusem na 193 centimetrech závod přerušili a dlouhé minuty odstraňovali vodu z rozběžiště. "To mě naštvali," pokyvuje hlavou Dubnová.

"Já byla ve slabší skupině, kde se hodně opravovalo a byly dlouhé prostoje mezi skoky. A před tím skokem to ještě prodloužili úklidem. Trošku mě to rozhodilo, ale naštěstí jsem to zvládla."

Ivana Straková potřebovala tři pokusy už na předchozí výšce 189 cm. Také ona kritickou situaci ustála. "Když se mi ten třetí pokus vydařil, ohromně mě to našláplo. Byl s rezervou a já jsem se chytla."

Straková nakonec byla hodnocena výše než světová šampiónka Blanka Vlašičová. Pikantnost situace ji ale nijak nevzrušovala. "Jé, to neřeším," smála se. "Ve finále to bude určitě jinak."

Autor:


Nejčtenější

Seemanová zářila na olympijských hrách mládeže, vyplavala druhé zlato

Barbora Seemanová ještě nemůže uvěřit svému triumfu na olympijských hrách...

Stává se jednou z hvězd olympijských her mládeže, česká plavkyně Barbora Seemanová získala v Buenos...

Příliš bohatý život a předčasná smrt mocného funkcionáře Baumanna

Patrick Baumann hovoří v Los Angeles o chystaných olympijských hrách.

VIDEO Patrick Baumann byl snad všude. Mnohému předsedal, kdekomu šéfoval. Hodně toho změnil, počtu...Třetí zlato z olympiády mládeže. Malíková vyhrála čtyřstovku

Talentovaná atletka Barbora Malíková

Atletka Barbora Malíková vyhrála na olympijských hrách mládeže závod v běhu na 400 metrů a získala...

Další z rubriky

Desetibojař Změlík vydražil vítězný dres Špotákové za 330 tisíc

Podepsaný dres Barbory Špotákové

VIDEO Exkluzivně Originální dres oštěpařky Barbory Špotákové, v němž posledním hodem vyhrála zlatou olympijskou...

Trenér zlaté oštěpařky Černý: Zlom přišel v Aténách

Barbora Špotáková a její trenér

Doporučujeme Atletický trenér Rudolf Černý spolupracuje s Barborou Špotákovou devátým rokem. Jak přiznal při...

Od úrazu až do Pekingu? Zkuste si to v počítačové hře

Běla Hlaváčková

Posloucháte hlas, při němž vás mrazí v zádech. "Mohl bych vám vyprávět svůj dojemný příběh. Mohl...Najdete na iDNES.cz