Střelba je tabu jen u oběda a v sauně

2 2004
Plzeň - Kateřina Kůrková může splnit olympijské touhy své rodiny. V reprezentaci stříleli její babička i děda, rodiče otce Petra. Maminka Šárka střelbu obětovala rodině. Táta se dvakrát stal mistrem světa v malorážce. Ale na olympijskou medaili nedosáhl. "Je dobře, že naděje zůstala," říká Petr Kůrka.

Střelba, to je jeho život. Dokáže o ní mluvit stále. "Jen v sauně a v kině ne," povídá.

Střelba v autě i na chalupě

Když ukončil kariéru, stal se reprezentačním koučem. Teď vede i obě své dcery, Kateřinu a mladší Alenu.

"Je to časově náročnější. Vozím je na střelnici, jako otec jsem víc zainteresovaný. O střílení je důležité se bavit, řešíme ho v autě, na chalupě, doma,“ vypráví. "Nemyslím, že by mi to holky kvitovaly. Vždycky mají kyselé obličeje."

Ale debatovat u rodinného oběda? Kdepak. Rozmluvy utne maminka. "Posílá nás na střelnici," říká Petr Kůrka. "Je potřeba mít zdravý odstup. Mamka střílela, ale pak s námi zůstala doma, chodila do práce," říká Kateřina.

S rodiči má společnou zálibu, chození po horách a lesích. Dnes už bydlí sama, při návštěvě probírá spíš běžné problémy. Ani se sestrou se o střílení moc nebaví.

"Jsem úplně jiná než táta. Když skončí trénink a nemám problém, nechci se o střelbě bavit. Někdy bych radši brala, kdyby byl jen táta, a ne trenér.Motá střelbu i tam, kam nechci. Ale vyříkáme si to," tvrdí Kateřina, mistryně světa i Evropy ve vzduchovce.

Přitom střeleckou kariéru jí nikdo nepředpovídal. "Táta nás odrazoval, že to pro ženské není, že tašky jsou těžké. A tomá svatou pravdu," říká se smíchem. "Nabádal nás do jiných sportů. Nikdo nepočítal, že budeme střílet."

Kateřina i Alena plavaly, mladší sestra dělala atletiku a jezdila na koni. Jenže plavání sestry Kůrkovy nechaly kvůli zdravotním potížím. A nejblíže měly ke střelbě.

"Když pak chtěly samy, nepovažoval jsem za rozumné jim bránit," říká Kůrka. Sám dělal atletiku, ale odmala se pohyboval ve střeleckém prostředí. "Oba rodiče reprezentovali. Ani nevím, kde to vzali. Ale po tátovi jsem střelecký nadšenec."

Protekce? Kdepak

Nedávno přemýšlel o tom, že znovu zkusí vybojovat olympiádu. Ve vzduchovce. "Když jsem odešel, vzduchovka začala kolabovat. Jenže by to bylo dělání věcí napůl."

A tak do Atén pojede jen jako kouč. Střílet bude dcera, která sbírá medaile. Střelba jí šla od začátku, ale mnozí mínili, že se bude snažit uspět díky protekci otce.

"Ze začátku někteří říkali, že jsem rozmazlená holčička, že jsou na mě zvědaví. A já jim pak vytřela zrak," říká Kateřina.

Díky čemu je podle svého otce tak úspěšná, když jsou pro ni mnohem důležitější jiné věci? "Má talent, co se týče stability. I když říká, že nemusí dřít tolik jako ostatní, trénuje dost. Je pokorná a cílevědomá," říká Kůrka.

"A snad jsem jí i něco dal. Úspěch jí přeju hlavně proto, aby se smála. Když se jí něco nepovede, není s ní řeč."

Kateřina Kůrková na tréninku s otcem Petrem.

Nejčtenější

Károlyi má cenu Mezinárodního olympijského výboru, gratuloval mu i Gott

Ombudsman Českého olympijského výboru Alexander Károlyi převzal ocenění...

Ombudsman Českého olympijského výboru (ČOV) Alexander Károlyi dnes převzal cenu Mezinárodního...

Další z rubriky

Největší vítězové umlčeli válku


Atény Nezískali medaili, přesto jsou vůbec největšími hrdiny her. Podařilo se jim mnohem víc, takřka...

Jak si vedlo 142 českých olympioniků

Bába, Capalini, Šebrle

Atény Výprava 142 českých sportovců na olympiádě přivezla z Atén 8 medailí a řadu dalších míst těsně pod...

Capalini si užil večery. Zvyká si na slávu


Praha Třebaže už má doma pěknou medailovou sbírku, nic nepřekoná olympijský bronz z Atén. Moderní...

Najdete na iDNES.cz