Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Střelkyně Emmons už cítí olympijské chvění

Kateřina Emmons | foto: MF DNES

29 2008
Už jen dva dny bude Kateřina Emmons, za svobodna Kůrková, obhájkyně bronzové medaile z Atén a kandidátka na cenný kov na nadcházejících hrách, na domácí plzeňské střelnici trénovat na olympijské hry v Pekingu. A užívat si v Plzni rodičů. Ve čtvrtek nabere směr Čína.

Emmons přiletěla do Čech minulý týden ze Spojených států. Tam se připravovala s manželem Matthewem. I ten patří k olympijským favoritům. V Pekingu budou nejspíš bydlet společně v českém domě v olympijské vesnici.

Čtyřiadvacetiletá mistryně světa z roku 2002 a dvojnásobná evropská šampionka bude jednou z favoritek ve střelbě ze vzduchové pušky, ale v posledním roce se prý hodně zlepšila také ve sportovní malorážce na 3 × 20 ran.

Teď tvrdí, že se 27. místo z Atén v této disciplíně nebude opakovat. „Hodně jsem za ty čtyři roky střelecky vyspěla a zvládám zdárně obě disciplíny.“ Trénink v USA si pochvaluje, za oceánem ji byl zkontrolovat i otec a kouč v jedné osobě Petr Kůrka.

„Udělala jsem hodně práce, dva měsíce se vyvedly. Pracovala jsem i na kondici,“ uvedla. Příprava v Americe měla prý pouze výhody. „Nedostatky žádné. Je to spíš o tom, že se můžu připravovat s Mattem,“ poznamenala na adresu obhájce olympijského vítězství ve střelbě z libovolné malorážky na 50 metrů vleže. „Mám tam spoustu kamarádů a díky nim se tam cítím jako doma,“ dodala.

Před olympijskou soutěží se teď musí vypořádat s náročnými přesuny ze zámoří do Čech a později do Pekingu. „Není to poprvé a už si na to zvykám,“ mávla rukou. Podobnou cestu absolvovala na letošní Světový pohár do Číny, kde slavila vítězství.

„Takže problém nemám. Kdybych cítila únavu, umím si poradit. Doma jsem teď pár dnů a spím jako zabitá,“ líčila s úsměvem. „A v letadle schválně spát nebudu, abych se srovnala,“ prozradila svoji metodu.

Podporu cítí hlavně od manžela, a tak požádala vedení českého týmu o dvoulůžkový pokoj. „Ale musím se domluvit s holkama, protože tam budou ještě další kolegyně,“ upozornila s ohledem na bydlení v apartmánech.

„Doufám, že v době mezi závody to půjde,“ doufala Emmons. Manžel je podle ní připraven nocovat s Američany, pokud některá ze spolubydlících nebude souhlasit.

Jede na svou druhou olympiádu. Obhajuje bronz ve vzduchové pušce z Atén, takže ví co čekat. „Je to jiný závod kvůli velkému mediálnímu zájmu,“ řekla. Je si také vědoma toho, že patří do světové špičky.

„Myslím, že je důležité vědět, na co mám. Ale chci si hlavně dobře zazávodit. Užít si to a odjet s dobrým pocitem,“ plánovala.

A že jí věří na medaili hodně lidí? „To je docela milé,“ usmála se s tím, že žádný tlak od svého okolí nevnímá. Už ale před vrcholným závodem pociťuje drobné chvění v žaludku. „Ne z nervozity.
Je to jako když se člověk těší a už se nemůže dočkat,“ vysvětlila.

Nemá strach ze smogu, ani z bílých poletujících chomáčů z rozkvetlých stromů, které zaskočily střelce při závodu SP v Pekingu. „Nikdy nic není ideální,“ tvrdí realisticky.

Ještě sice neví, kolik bude mít během olympiády volného času, ale ráda by se podívala na Čínskou zeď. Po návratu 20. srpna bude i s mužem měsíc v Čechách, ke konci září odletí opět do USA. A užije si prý spoustu volna.

„Dlouhodobě plánujeme rodinu, takže se uvidí, jak to se střílením bude,“ řekla. Možná si tedy volno protáhne. „Pokud budou děti zdravé a Mattovi rodiče budou moci hlídat, ráda bych se ke střílení vrátila. Ale to jsou zatím jen kdyby.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze