Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Tlak? Jednu medaili přivezu. Tu účastnickou, žertovala střelkyně Emmons

VYRÁŽÍME. Střelkyně Kateřina Emmons na pražském letišti před odletem na olympijské hry do Londýna. | foto: ČTK

20 2012
Maminka jí vyprovodila slovy: "Víš, co v tobě je." Tříletá dcera Julinka si ani neobjednala dárek z Londýna. Tak Kateřina Emmons odletěla vstříc své třetí olympijské účasti ve velkém klidu. Místo aby přemýšlela o rozšíření své sbírky olympijských medailí, spřádala plány na společnou večeři s otcem.

Ona s manželem Mattem a dcerou Julinkou pendlují mezi Plzní a americkým Coloradem, Petr Kůrka působí coby trenér v Austrálii. Tak se vídají poskrovnu. "Ale v Londýně spolu v klidu potrénujeme, třeba i zajdeme na večeři," vyprávěla Kateřina Emmons, ještě než v pátek v poledne nabrala směr Londýn.

Na manžela Matta musí v Británii ještě pár dní čekat, americká střelecká výprava dorazí do dějiště her až příští týden po krátkém soustředění v Dánsku. Společný azyl v olympijské vesnici najdou na "českém území". Vedení olympioniků jim nabídlo společný pokoj. "Ještě to musíme dořešit z americké strany."

O neúspěchu se také mluví

S Mattem Emmonsem tvoří unikátní dvojici - ona olympijská šampionka, on dvojnásobný medailista pod pěti kruhy. V Aténách 2004 získal zlato, v Pekingu 2008 stříbro. A v obou případech si navíc další dvě zlata odstřelil poslední ránou. Doma si o tom povídají. "Je to zapotřebí. Pořád mu připomínám, že je dvojnásobný medailista. Nepříjemné je, že si všichni pamatujou ty poslední rány. Byl by radši, kdyby si ho pamatovali jako vítěze," netají česká střelkyně.

Dcera Julinka stráví tři týdny s babičkou na chalupě. Maminku vyprovodila s úsměvem. "Ví, že jdeme závodit, ale olympiádu nevnímá," přiznala Emmons.

Původně chtěla střelkyně do Evropy pozvat rodiče manžela, dali však přednost dovolené v zámoří. "Budou bez televize a rádia, závislí jenom na našich zprávách," prozradila.

Za devět dnů ji čeká třetí start na olympijských hrách. Díky dvěma předešlým se z ní stala sběratelka - z Atén 2004 si přivezla bronzovou medaili, z Pekingu zlato a stříbro.

OPTIMISTICKÁ. Střelkyně Kateřina Emmons na pražském letišti před odletem na

Kateřina Emmons

Ale že by útlá dívka byla pod tlakem z očekávání dalšího medailového úspěchu? "Vidíte, jak se úplně klepu," rozesmála ji jedna z novinářských otázek. "Vždycky jsem to brala zdravě, teď je to asi ještě zdravější... O nic nejde. Jedna medaile je jistá, ta účastnická. Ta se přiveze."

Ve stresu byla v uplynulých dnech, kdy vedle tréninku zařizovala detaily kolem odletu. A nervózní bude i v den prvního závodu, v sobotu 28. července. Mezitím si chce v klidu znovu osahat londýnskou střelnici.

Z dubnového závodu Světového poháru si přinesla jednu důležitou vzpomínku - na zimu. "Venku bylo pět stupňů, a jelikož hala není vytápěná... Mohlo by to být nepříjemný," uvažovala. Ale bude to stejný pro všechny," přidala typicky optimisticky. Připraveno má vlněné oblečení, i teplé lyžařské ponožky.

"Vážím si, že se ode mě čeká medaile, a možná i zlatá. Mám šanci se dostat do finále, když to nepokazím nějakou hloupostí, ale ve finále už se může stát cokoliv,"  vypravovala. Ale tlak si prostě nepřipouští. "Já už perfektní olympiádu zažila."

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze