Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Stříbrný gruzínský zápasník po olympijském finále zkolaboval

Abdusalomov z Tádžikistánu (v červeném) bojuje s Gruzincem Mindorašvilim. | foto: Reuters

21 2008
Dramatickou dohru mělo v Pekingu olympijské finále volnostylařů ve váze do 84 kilogramů. Stříbrný zápasník Jusup Abdusalomov z Tádžikistánu po utkání s Revazim Mindorašvilim po medailovém ceremoniálu zkolaboval a byl převezen do nemocnice.

Abdusalomov podle agentury AP v mixzóně mezi reportéry upadl na zem, skoro nedýchal a jen svíral na hrudi stříbrnou medaili, když k němu byli zavoláni lékaři a trenér. Zápasník se poté dvacet minut pokoušel sebrat síly, ale ani poté nebyl schopen chodit a byl převezen do nemocnice k dalšímu vyšetření.

"Vůbec nevím, že se něco takového stalo. Ale po takovém zápasu se může přihodit cokoliv. Přeji mu hodně štěstí a zdraví," řekl k příhodě gruzínský olympijský vítěz Mindorašvili, který na cestě ke zlatu vyřadil v semifinále úřadujícího mistra světa Georgije Ketojeva, a oplatil mu tak porážku z dubnového evropského šampionátu. Ruský zápasník nakonec získal bronzovou medaili, stejně jako Ukrajinec Taras Danko.

V kategorii do 96 kilogramů vybojoval loňský mistr Evropy Širvani Muradov pro Rusko na olympiádě v Pekingu již šestou zlatou medaili v zápasu, když ve finále porazil Kazacha Tajmuraze Tižijeva.

Muradov si účast v týmu pro olympiádu v Číně vybojoval, když porazil trojnásobného mistra světa a šampiona z Atén Chadžimurata Gacalova.

O sedmý ruský triumf se mohl v kategorii do 120 kilogramů postarat Bachtar Achmedov, ve finále ale nestačil na obhájce Artura Tajmazova z Uzbekistánu. Bronzové medaile získali Slovák David Musuľbes a Marid Mutalimov z Kazachstánu.

Šestatřicetiletý rodák z Vladikavkazu Musuľbes prohrál na turnaji pouze se svým dlouholetým kamarádem Tajmazovem a s bronzem spokojený nebyl.

"Je mi to líto, zvlášť kvůli Slovensku. Zasloužilo si, abych získal zlatou medaili. Hodně jsem to chtěl, ale bůh mi dopřál jen bronz," uvedl pro server pravda.sk olympijský vítěz ze Sydney, jenž získal slovenské občanství před necelým rokem.

Výsledky:
Do 84 kg:
Finále:
Mindorašvili (Gruz.) - Abdusalomov (Tádž.) 9:3,
o 3. místo: Danko (Ukr.) - Balci (Tur.) 3:0, Ketojev (Rus.) - Bichanishvili (Něm.) 5:4.
Konečné pořadí: 1. Mindorašvili, 2. Abdusalomov, 3. Ketojev a Danko, 5. Balci a Bichanishvili, 7. Temrezov (Ázerb.), 8. Jenokijan (Arm.).
Do 96 kg:
Finále:
Muradov (Rus.) - Tižijev (Kaz.) 2:0,
o 3. místo: Gogšelidze (Gruz.) - Batista (Kuba) 5:0, Gazjumov (Ázerb.) -
Tibiljov (Ukr.) 7:0.
Konečné pořadí: 1. Muradov, 2. Tižijev, 3. Gogšelidze a Gazjumov, 5. Batista a Tibiljov, 7. Kurbanov (Uzb.), 8. Kiss (Maď.).
Do 120 kg:
Finále:
Tajmazov (Uzb.) - Achmedov (Rus.) 4:0,
o 3. místo: Musuľbes (SR) - Rodriguez (Kuba) 8:2, Mutalimov (Kaz.) - Masúmí (Írán) 9:4.
Konečné pořadí: 1. Tajmazov, 2. Achmedov, 3. Musuľbes a Mutalimov, 5. Masúmí a Rodiguez, 7. Mocco (USA), 8. Aubeli (Maď.).

Autor:


Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?
Rodičovská v životopisu: Patří tam, nebo ne?

Sehnat práci s dítětem se dá, jen se na to musí správně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze