Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Stříbro Neumannové visí na háku

15 2006
Pragelato - (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - "Buď vítán, kdo přicházíš." Nápis ve starém piemontském nářečí zdobí zeď horského stavení, které leží jen přes ulici od běžeckých tratí. "Pojďte dál," zve u dveří Josef Jindra, manažer české lyžařské královny Kateřiny Neumannové.

Ze stropních trámů v hale visí tři háky.

Na jednom se houpe stříbrná olympijská medaile z nedělního skiatlonu. Dva háky jsou volné - a běžkyni na italské olympiádě zbývají dva závody. "Ale ono je těch háků po baráku víc, asi je všechny nezaplním," usmívá se dosud jediná česká medailistka.

Krok za kulisy

Z kuchyně voní polévka, co se vaří k večeři. K obědu se podávaly špagety, prosciutto a sýr. "Nedáte si? Vážně, ne? Vařil Gigi, náš italský kamarád," povídá Jindra.

Jindy se chodí pro jídlo naproti do pizzerie Al Mulino. „Ale já večer aspoň pustím myčku, aby byla kuchyně v pořádku,“ hlásí se paní domu.

Před krbem trůní obrovská plazmová obrazovka, proti nám se z ní právě řítí Bode Miller při kombinačním sjezdu. "Kdybych byla špičková sjezdařka, možná bych se měla líp než špičková běžkyně. Nebyla bych tak urvaná, ale zase bych si mnohem snáz mohla rozbít hubu," zafilozofuje Neumannová.

Sjezdovky v Borgattě si loni všechny projela. "Škoda, že jsou teď zavřené," dodává a uvelebí se na pohovce: "Tady odpočívám."

Přes satelit chytá české programy, po večerech zhlédla všechny tři díly Ramba z DVD. Ale na vrcholku hitparády se drží kreslený seriál Jen počkej, zajíci!

"Viděla jsem ho snad už čtyřicetkrát. Když je tady Lucka, běží třikrát denně. Ale taky čtu Armstronga," připomíná slavnou knihu Každá minuta se počítá. "Tři roky jsme barák vybírali, patnáctkrát sem kvůli němu jeli," říká Jindra.

A dva dny před startem zjistili: hned naproti bydlí Kristina Šmigunová, Estonka, co Neumannovou připravila o zlato. "Na kafe bych s ní nešla, to teda ne."

Celá režie jejího olympijského pobytu stojí podle manažera 1,2 milionu korun. "V Salt Lake City před čtyřmi lety to bylo víc, museli jsme kupovat i auto." Běžkyně přitaká: "Ve vesnici hrozí pořád nějaké onemocnění a taky by se tam asi nevešel celý můj tým."

V rozlehlém domě nocoval i Pavel Kolář, věhlasný fyzioterapeut, kterého vyslala i na projížďku do stopy. Biochemik Emil Bolek a masér Petr Nejedlý docházeli.

A v pátek se vrací dvouapůlletá dcera Lucie, která přicestuje letadlem s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. "Snad nám ji vezme." Že by se tady nenašla žádná vada? "Nemiluju italské postele," stýská si lyžařka. "Není moc velká ani ideálně rovná, a hlavně to jejich povlečení.

Prostěradla a na tom deky, mně se to vždycky někde vytáhne a pak musím stlát, to mě hrozně rozčiluje." Po zápřahu však usíná dobře. Jak vypadá běžný "pracovní" den? Vstává po sedmé a jde se na půl hodinky proběhnout do údolí nad areál. Pak posnídá, v deset čeká trénink.

Po obědě buď spí, nebo odpočívá u televize. Po třetí hodině doplňující trénink. Pak večeře, masáž, film. "Na kafi jsme byli jenom v Sestriére, ještě než začala olympiáda."

A v Turíně? "Kdyby se naši hokejisti dostali až do nedělního finále, to by mě lákalo. Já mám konec v sobotu a pak mě čeká už jenom aspoň den balení," plánuje poslední víkend her.

Finiš olympijského skiatlonu: Estonka Kristina Šmigunová (vlevo v bílém) poráží Kateřinu Neumannovou.

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ve svém olympijském apartmánu v Pragelatu.

Kateřina Neumannová ve svém olympijském apartmánu v Pragelatu.

Akreditační karty dvě Neumannových na zimních olympijských hrách - běžkyně Kateřina a dcera Lucie.

Apartmán v Pragelatu, v němž v průběhu olympijských her pobývá běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová.Najdete na iDNES.czmobilní verze