Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Sobota 21. října 2017 Brigita

Stříbro pro královskou rodinu. Vnučka Alžběty II. ho získala na koni

MEDAILE PRO KRÁLOVNINU VNUČKU. Zara Phillipsová přebírá od své matky stříbrnou medaili za olympijský závod všestrannosti. (31. července 2012) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

1 2012
Londýn (Od zpravodajky iDNES.cz) - Na pohled se ničím nelišila. Tmavé sako, bílé kalhoty, na hlavě jezdecký klobouček, pod ním blonďaté vlasy stažené do elegantního copu. Ale co ti příbuzní v hledišti? William, Catherine, Harry, Camilla, Anna. Zaru Phillipsovou přišli povzbudit členové královské rodiny. Jedenatřicetiletá jezdkyně je vnučkou královny Alžběty II.

V pondělí měla první výročí svatby s bývalým ragbistou Mike Tindallem. Ale neslavila, chystala se na závěrečný parkúr jezdecké soutěže ve všestrannosti.

Čtyřicet let v ní nezískali Britové olympijské zlato. Naposledy v Mnichově 1972. S Markem Phillipsem v týmu. Shoda příjmení? Kdepak, Mark Phillips je otcem Zary, manželem britské princezny Anny.

On má zlato z Mnichova, jeho choť z královského rodu zažila olympijskou atmosféru v Montrealu 1976. A teď měla životní jízdu před sebou jejich dcera, členka královské rodiny.

Fotogalerie

Když vjela do arény pro parkúr, hlediště vybuchlo nadšením. Atmosféra připomínala spíš fotbalový zápas. Princ William se také nechal strhnout, nasadil si červenou čepici s logem londýnských her, jeho manželka Catherine nadšeně mávala v bundě britského týmu. Princ Harry tleskal. Jen princezna Anna mlčky hleděla.

K parkúru nastoupila její dcera Zara na koni s "královským" jménem High Kingdom. Když shodil jednu z překážek, hlediště zašumělo. "Byla to chyba, škoda. Přitom je to velice dobrý skokan," posteskla si.

Nechybovala jediná, drobných zaváhání se dopustili i její kolegové. A tak pětice Phillipsová, Tina Cooková, Nicola Wilsonová, William Fox-Pitt a Mary Kingová brala "pouze" stříbro za vítězným Německem.

"Bohužel se to nepovedlo. Ale nemůžeme být zklamaní, stříbro je skvělé," vyprávěla dojatá Zara Phillipsová. "Když jednou máte medaili kolem krku, uvědomíte si, co všechno jste tomu obětovali a jak se to vrátilo."

Medailový ceremoniál měl pro ni speciální náboj: olympijský kov jí na krk pověsila princezna Anna, její matka. Dceru políbila. Královský den pod pěti kruhy dostal stříbrný nádech. A deník Daily Mail o něm napsal: "Babička bude mít radost."

Najdete na iDNES.czmobilní verze