Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 17. října 2017 Hedvika

Sudová bez medaile, skončila šestá

Nikola Sudová - Nikola Sudová | foto: MF DNES

11 2006
Sauze d´Oulx - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Česká boulařka Nikola Sudová na zimních olympijských hrách medaili nezískala. V areálu v Sauze d´Oulx skončila třiadvacetiletá vicemistryně světa ve finálovém závodě v jízdě v boulích šestá. Zlato vybojovala kanadská reprezentantka Jennifer Heilová.

"Sice jsem si před závodem přála skončit do šestého místa, ale teď je tam i trocha zklamání," přiznala po závodě úřadující vicemistryně světa.

"Možná kdybych jela poslední, byla bych na bedně," pokyvovala hlavou.

Finále závodu jsme sledovali on-line ZDE

"Ukázalo se, že je vzhledem ke způsobu rozhodování rozhodčích důležité být v kvalifkaci nejlépe do šestého místa," dodala třiadvacetiletá reprezentantka, která však  v kvalifikaci skončila až jedenáctá.

Ve finále zařadila na prvním skoku obtížné salto mimo osu s vrutem "D spin X" a stejně jako s helikoptérou s roznožkou a zánožkou na druhém můstku se s ní vypořádala se ctí.

"Horní skok se dá určitě provést líp, sice jsem ho ustála, vejšku to mělo, ale nebylo to ono. V trénincích se mi povedl určitě lépe. No a spodní skok byl celkem v pořádku," popisovala prvky své finálové jízdy.

Po ní se probojovala na vedoucí příčku. Na ní vydržela až do jízdy obhájkyně olympijského vítězství Norky Kari Traaové, která skončila v kvalifikaci sedmá. Z dalších šesti startujících se před českou reprezentantku nedostaly jen Rakušanka Marblerová a Američanka Roarková.

O další titul připravila Norku Traaovou až poslední startující, Kanaďanka Jennifer Heilová, bronz vybojovala Francouzka Sandra Laouraová. "Kari jela výborně, podle mě tu měla vyhrát, Jennifer má míň náročné skoky, rozhodčí jí nadhodnocují," tvrdila česká boulařka.

Také jí rozhodčí zřejmě nějaký ten bodík nespravedlivě ubrali. "Jsem zklamaný, podle mého měla být Nikola nejhůře čtvrtá," nechal se po závodech slyšet trenér Radek Herot.

Jak probíhala kvalifikace

Na jedenácté místo v kvalifikaci si česká boulařka Nikola Sudová nestěžovala. "Mohlo to být lepší, ale zase to není úplně nejhorší," ohodnotila s typickým úsměvem kvalifikační výkon třiadvacetiletá vicemistryně světa.

"Za mnou zůstalo dalších pár holek, které mají ve finále pořád šanci na medaili," poukázala na nepřesvědčivé jízdy některých favoritek.

V kvalifikaci vynechala svou největší zbraň - salto mimo osu s vrutem "D spin X". Místo ní zařadila na horním můstku salto s překřížením a na spodním můstku helikoptéru se zánožkou a roznožkou.

"Na prvním můstku jsem udělala chybičku. Na trénincích jsem odskakovala vždycky doprava a dnes najednou doleva. Naštěstí jsem neudělala velký oblouk a povedlo se mi to vyjet přímo. No a na spodním skoku jsem zamávala rukama, takže to asi vypadlo, že to nemám pod kontrolou," popsala pocity ze svých dvou skoků.

Od rozhodčích dostala výsledné skóre 23,31, což se na první pohled zdálo jako podhodnocený verdikt. "Možná doplácím na to, že jsem sice rychlá, ale moje jízda nevypadá agresivně," říkala Nikola Sudová.

Na trati v Sauze d´Oulx se mezi finálovou dvacítku neprotlačila její o tři roky mladší sestra Šárka, která skončila šestadvacátá. Předvedla helikoptéru a salto s překřížením. "Já jsem hlavně ráda, že jsem ten kopec sjela bez větší chyby. Byla to zkušenost do budoucna," svěřila se po kvalifikaci.

Tu vyhrála Kanaďanka Jennifer Heilová, vedoucí žena Světového poháru a čtvrtá z her v Salt Lake City. Druhá skončila Francouzka Sandra Laouraová, třetí Švédka Sara Kjellinová.

Výsledky:
1. Heilová (Kan.) 26,50 bodu, 2. Traaová (Nor.) 25,65, 3. Laouraová (Fr.) 25,37, 4. Kjellinová (Švéd.) 24,74, 5. Uemuraová (Jap.) 24,01, 6. Sudová (ČR) 23,58, 7. Richardsová 23,30, 8. Robichaudová (obě Kan.) 23,10, 9. Scanzioová (It.) 23,00, 10.
Bahrkeová 22,82, 11. Vogtliová (obě USA) 22,72, 12. St. Pierreová (Kan.) 22,52, 13. Serová (Rus.) 22,44, 14. Berchtoldová (Austr.) 22,21, 31. Satojaová (Jap.) 22,12, ...26. Š. Sudová (ČR) nepostoupila z kvalifikace.Najdete na iDNES.czmobilní verze