Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Úterý 24. října 2017 Nina

Sudová letí ve čtvrtek do Vancouveru, zraněná akrobatka bude závodit

POPRVÉ S ORTÉZOU. Nikola Sudová věří, že ortéza vyrobená na míru nahradí její přetržené vazy. | foto: Ivana Roháčková

2 2010
Akrobatická lyžařka Nikola Sudová odletí ve čtvrtek na zimní olympijské hry do Vancouveru. Rozhodl o tom předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek na základě vyjádření samotné závodnice, jejího trenéra a stanoviska ošetřujícího lékaře Vladislava Hospodára.

Nikola Sudová si v půlce ledna přetrhla vazy v koleně při tréninku v americkém Deer Valley. Na plénu ČOV 21. ledna byla do týmu olympijského týmu zařazena podmíněně.

Lékaři jí dávali patnáctiprocentní naději na start ve Vancouveru. "Riskuje," kroutili hlavou nad vážným poraněním levého kolena.

Ona se ale nevzdala, pro svůj olympijský sen udělala maximum. Ani ne dva týdny po pádu už stála na sněhu. S ortézou za 35 tisíc, která brání extrémnímu propnutí nohy, sjela dvakrát sjezdovku. "Šlo to dobře."

O víkendu, jen sedmnáct dní po karambolu, už v Oberstdorfu absolvovala i jízdu v boulích. A dokonce pár skoků. "Koleno zatím vydrželo," pochvalovala si. "V sobotu jsem si nejprve zkusila tři sjezdy na normální sjezdovce, v docela špatné viditelnosti. Znovu jsem si zvykala na orientaci v prostoru."

V neděli se odhodlala k jízdě na speciálním boulovém svahu, kde absolvovala tři jízdy. "Ve druhé jsem zařadila i rovný skok a ve třetí obyčejnou helikoptéru."

Jirásek si před svým rozhodnutím telefonicky vyslechl Sudovou, aby se dozvěděl, jak se cítí, a hovořil i s doktorem Hospodárem. "A mám dobrozdání i jejího trenéra. Dle jejich vyjádření je Nikola schopna absolvovat olympijský závod, proto jsem se rozhodl její nominaci potvrdit," uvedl Jirásek v tiskové zprávě. "Čekal jsem, že bude optimistická.

Jednoduché to asi nebude, ale ona má touhu všechno přemoct a překonat," doplnil Jirásek.

Před zraněním Sudová dvakrát stála na stupních vítězů v závodech Světového poháru a měla patřit k medailovým nadějím české výpravy. I přes komplikaci se svého snu nevzdala.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze