Hry s Rusy, nebo ne? Důležitý summit uspořádají Britové, i s českou účastí

  16:49
Pod vedením Velké Británie se má formovat jednotný postoj evropských zemí k (ne)účasti ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách v Paříži 2024. V pátek 10. února budou Britové předsedat online summitu ministrů sportu a dalších sportovních představitelů evropských zemí.

Slavnostní závěrečný ceremoniál zimních olympijských her v Soči. (23. února 2014) | foto: Reuters

Pokud bude platit už dříve nastíněný polský scénář, mělo by po tomto summitu zaznít mohutné „Ne“ v souvislosti se startem Rusů a Bělorusů v Paříži.

Polsko vede koalici potenciálních bojkotérů her. MOV varuje a kritizuje Ukrajince

Nelze očekávat, že se na takovém postoji shodnou všechny evropské země (například Maďarsko), ovšem má jít o početnou a významnou skupinu zemí, která bude v následujících týdnech a měsících vyvíjet tlak na Mezinárodní olympijský výbor (MOV).

Pozvání navíc přijali i představitelé vlád Kanady, Japonska, Nového Zélandu a Jižní Koreje.

„Páteční schůzku intenzivně řešíme s ministerstvem školství,“ informoval iDNES.cz Jakub Večerka, mluvčí české Národní sportovní agentury. „Mohu potvrdit, že za NSA se zúčastní předseda Ondřej Šebek.“

Rusy bych do Paříže nepustil. Šťovíček o zmařených životech a alibismu MOV

Předseda Ukrajinského olympijského výboru Vadym Gutcajt mezitím zaslal dopisy prezidentovi MOV Thomasi Bachovi, šéfům mezinárodních sportovních federací i národních olympijských výborů s prosbou, aby zajistili, že sankce proti Rusku a Bělorusku zůstanou v platnosti až do ukončení ruské agrese na Ukrajině.

Reakce sportu na válku na Ukrajině

„Podle mého názoru je cena života Ukrajinců, kteří zemřeli vinou ruské války, tou nejvyšší hodnotou a my nemáme v tomto směru právo na kompromis,“ konstatoval Gutcajt. „Víme, že pro každého sportovce jsou olympijské hry velmi důležitou soutěží, ale nemohou být přece důležitější než životy umírajících Ukrajinců. Proto se nyní v Evropě spojujeme. Rusové a Bělorusové za dané situace na olympijské hry nepatří.“

Mezinárodní olympijský výbor zastává zatím jiný názor (v duchu své teorie o apolitičnosti sportu) a v lednu dal najevo, že plánuje start Rusů a Bělorusů v Paříži pod neutrální vlajkou.

Olympijské výbory Ukrajiny, Polska, Lotyšska a Litvy proto vyhlásily, že v případě umožnění účasti Ruska a Běloruska nevylučují bojkot her. Podle polského tvrzení může být takto smýšlejících zemí více než třicet. Ministři sportu Polska a všech tří pobaltských zemí už zaslali na MOV společný požadavek, aby byl Rusům a Bělorusům start v Paříži zapovězen.

Pane Bachu, navštivte Bachmut! Rusové olympijští? Část Evropy hrozí bojkotem

Mezinárodní olympijský výbor varoval, že Ukrajina i další země by bojkotem her v Paříži porušily Olympijskou chartu a mohly by být za takový přístup penalizovány na budoucích hrách.

„A co porušení míru?“ uvedl Gutcajt v reakci na toto prohlášení MOV. „Není naopak ruský útok porušením Olympijské charty? Lidé umírají a my bojujeme za svou nezávislost. Nechápu, jak můžeme porušovat chartu.“

Faktem je, že Rusko v minulosti nehorázným způsobem porušilo takzvaný „olympijský mír“ v době konání olympijských a paralympijských her, když 23. února 2014, bezprostředně po ukončení zimních her v Soči, anektovalo ukrajinský Krym, a stejně tak i loni 24. února, když v mezidobí mezi olympiádou a paralympiádou v Pekingu zaútočilo na Ukrajinu.

Český olympijský výbor vyjádřil podporu současnému doporučení MOV ohledně vyloučení Rusů a Bělorusů z mezinárodních soutěží (které však chce MOV pro kvalifikaci na olympiádu v Paříži revidovat), ale zároveň rezolutně vyloučil možnost bojkotu her. Za což se mu dostalo značné pozornosti i v ruských propagandistických médiích, například na RIA Novosti.

Komise sportovců Litevského národního olympijského výboru naopak v závěru minulého týdne přijala usnesení, v němž vyzývá všechny mezinárodní sportovní organizace, aby neumožnily sportovcům z Ruska a Běloruska startovat nejen v Paříži 2024, ale i v Miláně 2026.

„Vzhledem k tomu, že každá mezinárodní federace je výhradně zodpovědná za mezinárodní soutěže a kvalifikace na olympijské hry, apelujeme na vás, abyste přijali veškerá možná opatření k zajištění toho, aby Rusko a Bělorusko byly vyloučeny z mezinárodních soutěží i z olympijských her, dokud probíhá válka na Ukrajině,“ uvádí se v litevském prohlášení.

Litevská ministryně sportu Jurgita Šiugždinienéová řekla v souvislosti s britským summitem televizi Sky News: „Je nutné dohodnout se na jednotném postoji proti účasti Rusů a Bělorusů na hrách i pod neutrální vlajkou. Jejich start bychom vnímali jako snahu legitimizovat agresivní ruskou válku na Ukrajině a odvést od ní pozornost. Obě země by využily olympijskou platformu k vlastní propagandě. Bylo by velmi špatné, kdybychom jim tuto příležitost poskytli.“

Proti účasti Rusů v Paříži se už vyslovili i zvolený český prezident Petr Pavel, premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský a předsedové obou parlamentních komor Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová.

Odpůrci startu Rusů a Bělorusů v Paříži argumentují také tím, že i Jihoafrická republika byla v minulosti na 20 let vyloučena z olympijského hnutí kvůli své tehdejší rasistické politice. Představitelé MOV odrážejí tyto argumenty tvrzením, že v té době platily také sankce OSN vůči Jihoafrické republice.

„Vůči Rusku a Bělorusku v tuto chvíli žádné sankce OSN neplatí,“ uvedl MOV.

Fiala i Pavel jsou proti účasti sportovců z Ruska a Běloruska na olympiádě

Tato argumentace nicméně značně pokulhává, protože Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN (a zároveň válečný agresor) může jakoukoli navrhovanou rezoluci ohledně sankcí vetovat.

Vedení MOV zároveň tvrdí, že vládní nátlak na sportovce a sportovní organizace v jednotlivých zemích má být odmítnut, protože posláním olympijského hnutí je „sjednotit celý svět v mírové soutěži“.

Že Rusko v posledních týdnech dál bombarduje civilní cíle, opětovně vyhrožuje použitím jaderných zbraní a s velkou pravděpodobností připravuje další mohutnou ofenzivu na Ukrajině, jako by nikdo v MOV nebral v potaz.

Podle dostupných informací je navíc více než polovina ruských olympioniků zaměstnancem armádního sportovního střediska.

Autor:

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.

  • Nejčtenější

Rusové křičí: Ponižují nás. V Putinově říši sílí výzvy k bojkotu olympiády

12. dubna 2024

Premium Měli bychom se vykašlat na jejich olympiádu. Nenechme se Západem ponižovat. Takové názory zaznívají...

V Olympii zapálili oheň pro Paříž. Obešli se i bez pomoci boha Slunce

16. dubna 2024  10:25,  aktualizováno  12:03

Zatažená obloha sice znemožnila, aby olympijskou pochodeň zapálily přímo sluneční paprsky, to však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bojkot olympiády ne, ale... Ruská diplomatická chytristika očima Žantovského

17. dubna 2024

Premium Byl mluvčím prezidenta Václava Havla a velvyslancem v USA, ve Velké Británii a v Izraeli. V...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Obavy z akcí teroristů a Rusů. Hry v Paříži ohlídají i stovky tajných agentů

19. dubna 2024  15:40

Zdálo se to jako velmi atraktivní nápad, když s ním organizátoři her v Paříži přišli poprvé:...

Šéf cyklistiky: Odměny pro atlety? V rozporu s olympijskou myšlenkou

19. dubna 2024  9:53,  aktualizováno  14:25

Předseda Mezinárodní cyklistické unie David Lappartient nesouhlasí s rozhodnutím Světové atletiky...

Dream Team pro Paříž je na světě. Durant chce čtvrté zlato, Curry i Leonard první

17. dubna 2024  18:34

LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant povedou na olympijském turnaji v Paříži hvězdný americký...

Sto dní do Paříže. Češi řeší počet sportovců, bezpečnost i dezinformace

17. dubna 2024  9:59

Je 26. července 2024 a po Seině plují při netradičním zahájení her lodě s výpravami z 206 zemí...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...