Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


  • Středa 18. října 2017 Lukáš

Suomalaiset voittavat! Brněnský gólman Hovi bude fandit svým

Sasu Hovi, finský gólman ve službách Brna | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

24 2010
Suomalaiset voittavat! I tato slova možná budou znít českou hospodou. Pokřik "Finové vyhrají" bude mít při zítřejším čtvrtfinále v případě českého postupu na rtech Sasu Hovi, finský brankář brněnské Komety. "Na zápas se moc těším. Pokud to nebude moc brzo, půjdeme se asi s klukama někam podívat. Bude zážitek sledovat zápas v české krčmě," sděluje směsicí češtiny a slovenštiny miláček brněnských fanoušků.

Kdo podle vás vyhraje?
Jsem Fin, tak doufám, že Finsko.

V čem je podle vás nejsilnější?
Umíme dobře bránit. Naší silou není dávání gólů, ale máme dobrý systém a i útočníci výborně brání.

Kdo má lepšího brankáře?
Kiprusoff je lepší. Vokoun je dobrý, ale když má Kiprusoff formu, patří k nejlepším brankářům světa.

Finsko má vůbec spoustu špičkových brankářů. Čím to je?
Ve Finsku máme opravdu dobrou školu. Odmalička máme v každém mužstvu brankářského trenéra. Já jsem ho měl od deseti let. I díky tomu mají finští brankáři velmi dobrou techniku. Asi před deseti lety ještě neměli tak dobrou mentalitu, byli jsme dost nervózní, ale to už se změnilo. A díky té technice jsme velmi silní.

Na olympiádě táhnou Finsko veteráni jako Selänne, Koivu nebo Peltonen. Není váš tým příliš starý?
Na olympijském turnaji je potřeba zkušenost, hlavně v play-off, aby hráči ustáli tlak. Nevadí, že jsou staří, protože fyzicky jsou výborní. A jejich zkušenost pomáhá.

Za posledních 15 let jste často postoupili do finále mistrovství světa či olympiády, ale až na jeden případ prohrávali. Proč jste věčně druzí?
V poslední čtyřce jsou kvalitní mančafty a je těžké je porazit. My jsme neměli štěstí, často jsme prohráli o jeden gól. Když se teď štěstí otočí, máme šanci vyhrát celý turnaj.

Na hokejisty teď asi spoléhá celá země, ve Vancouveru jste zatím získali jedinou medaili ve snowboardingu. Jak to Finové berou?
V novinách se píše, že tak málo medailí je katastrofa. Já jsem čekal víc od běžkařů a skokanů na lyžích, věřil jsem, že Ahonen získá nějakou medaili. Ale ještě nějaký čas zbývá a máme šanci ještě něco vyhrát.

Vraťme se ještě ke čtvrtfinále. Má Česko nějakou slabinu, kterou by váš tým mohl využít?
Neumíte tak dobře bránit. Ve čtvrtfinále moc gólů nepadne, ale Češi mají s bráněním větší problémy.

Jací vám přijdou Češi jako lidé?
Jsou o hodně otevřenější. Finové se starají jen o svou rodinu. Když třeba sedím vedle Čecha, tak se mě ptá, co tu dělám, jak žiju, zajímá se. Když vedle sebe sedí dva Finové, co se dobře neznají, je úplné ticho.

Vám se český způsob života líbí?
Mám to rád. Když jsem přišel do Vsetína, tak jsem byl typický Fin, ale postupně jsem se učil být otevřenější a můj styl už je podobný tomu českému.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze