Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SuperDome je součástí olympijského parku

2 2000
Gigantická uzavřená sportovní a zábavní aréna je dizajnovaná podle představ Philipa Coxe a realizovaná ve spolupráci s americkými odborníky za dvě stě milionů amerických dolarů. Stadion stojí v olympijském parku vzdáleném čtrnáct kilometrů od Sydney. Objekt je zastřešen bez podpěrných sloupů tak, aby mělo všech osmnáct tisíc návštěvníků nerušenou podívanou. Diváci si navíc mohou vychutnávat akce ve zpomalených záběrech a detailech na čtyřech obřích plazmatických obrazovkách zavěšených na stropě.

Stejně jako u ostatních sportovišť, i zde se dbá na ekologii. Proto celý objekt napájí solární energie, kolektory pokrývající střechu přeměňují sluneční paprsky v elektrický proud. Světla jsou vybavena úspornými žárovkami, při stavbě se užívaly  převážně recyklovatelné materiály a minimum PVC, rovněž voda na toaletách a ve sprchách je převážně recyklovaná.

Co zde diváci uvidí? Pružnost lidského těla ztvárněnou do estetických sestav předvedou moderní gymnastky a jejich mužští kolegové; pod koši tu s míči budou kouzlit basketbalisti nejen amerického Dream Teamu. Sportovní příznivci se rovněž budou moci namlsat salty soutěže na trampolíně sedmého a osmého dne olympijských her.

Pohled na konstrukci Sydney SuperDome.

Vnitřek Sydney SuperDomu.

Hrací plocha haly Sydney SuperDome.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze